Page 236 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 236
234 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Styczeń
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Lodowa postać”. Wydeptywanie wzorów na śniegu.
obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5, 7
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Ćwiczenia oddechowe „Biało dookoła”. Dmuchanie na kawałki białej bibuły.
x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 12. Odszukiwanie na ilustracji i otaczanie pętlą liter z, Z; wskazywanie rysunków, w któ-
rych nazwach słychać głoskę z. Kończenie rysowania drugiej połowy muru.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw XVII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Pogadanka „Bal za tydzień!”. Dzieci wraz z N. rozmawiają o swoich ulubionych postaciach bajkowych (z bajek i baśni
klasycznych, ale i ze współczesnych bajek i filmów animowanych). N. pyta, na jaką okoliczność można się przebrać za
takie postacie. Dzieci podsuwają swoje pomysły (np.: z okazji przyjęcia urodzinowego, aktorzy przebierają się przed
spektaklem, na bal karnawałowy…). Zapowiedź balu karnawałowego, który odbędzie się za tydzień. Podawanie przez
dzieci propozycji strojów.
x Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 13. Ustalanie kolejności zdarzeń przedstawionych na parach obrazków, kolorowanie
ramek obrazków na odpowiednie kolory.
x Zabawa z dźwiganiem „Udźwignij ciężar” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
Temat: Ulubione bajki i baśni.
Cele:
drażanie do uważnego słuchania utworu
w
trwalenie znajomości popularnych bajek i baśni
u
ozwijanie umiejętności oceny określonego postępowania
r
wzbogacanie słownictwa.
Pomoce: tekst wybranej bajki, ilustracje przedstawiające postacie ze znanych bajek i baśni, tamburyn, krążki.
Przebieg zajęć:
1. „Moje ulubione bajki i baśni” – rozmowa. Dzieci wypowiadają się na temat ich ulubionych utworów literackich i po-
staci. Próbują uzasadniać swoje wybory. N. zachęca dzieci do słuchania bajek czytanych przez rodziców czy dziadków.
2. Przypomnienie wydarzeń związanych z wystawianiem inscenizacji o Czerwonym Kapturku (zob. Tydzień 14). Dzieci
opowiadają treść bajki. Oceniają postępowanie bohaterów.
3. Zabawa „Z jakiej bajki uciekły te postacie?”. N. rozkłada obrazki przedstawiające postacie bajkowe. Dzieci próbują wska-
zać postacie z jednej bajki i podać jej tytuł. Rozmowa na temat bohaterów, próby oceny postępowania bohaterów.
4. Wspólne ustalenie tytułu bajki, jaką dzieci wysłuchają.
5. Słuchanie wybranego utworu czytanego przez N.
6. Omówienie treści bajki.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XVII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).