Page 235 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 235

TYDZIEŃ 17  •  Dawno, dawno temu  •  233



                Pomoce: szablony koron, korona z regulowanym obwodem, kartonik z cyfrą 8, druciki kreatywne, nagranie do-
                wolnej muzyki tanecznej, KP3.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. umieszcza na tablicy siedem koron i prosi dzieci o przeliczenie. Następnie przyczepia jeszcze jedną i prosi o ponow-
              ne ustalenie liczebności.
            2.  N. prezentuje cyfrę 8, drukowaną i pisaną. Omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry palcem w powie-
              trzu, na plecach kolegi.
            3.  Układanie na tablicy cyfry 8 z kolorowego drucika kreatywnego.
            4.  Umieszczanie kartonika z cyfrą 8 na tablicy pod zbiorem koron.
            5.  Zabawa ruchowa „Król wybiera”. Dzieci tańczą w rytm muzyki (np. nagranie wersji instrumentalnej piosenki To będzie
              bardzo dobry dzień – CD, 2). Król (wybrane dziecko z koroną) patrzy, kto najładniej tańczy. Na przerwę w muzyce prze-
              kazuje koronę wybranemu tancerzowi. Zabawę powtarzamy.
            6.  Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 10. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
              cyfry po śladzie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Mój dinozaur.
            Cele:
              kształtowanie zdolności plastycznych
              ozwijanie wyobraźni
              r
              drażanie do dbałości o estetyczne wykonanie pracy.
              w
                Pomoce: duży arkusz brystolu, kredki, flamastry, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Przypomnienie podstawowych wiadomości o dinozaurach (zob. TYDZIEŃ 17, Środa).
            2.  Omówienie sposobu wykonania dinozaura – KA, k. 13:
              –  wyjęcie szablonów z karty
              –  pokolorowanie głowy dinozaura
              –  złożenie dinozaura, zagięcie paproci.
            3.  Praca dzieci przy stolikach.
            4.  Dzieci umieszczają swoje składanki na arkuszu brystolu i opowiadają o nich (jak się nazywają, co robią na co dzień itp.)


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Tworzenie ze śniegu dowolnych budowli.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            PIĄTEK   emat: Zaczarowany świat bajek.
                          t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia oddechowe „Biało dookoła”. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 12. Ćwiczenia
            poranne – Zestaw XVII. Pogadanka „Bal za tydzień!”. Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 13. Zabawa z dźwiganiem „Udźwignij ciężar”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 2, 6, 9; IV 3, 2, 4, 5, 8, 12

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego – „Ulubione bajki i baśnie”. „Moje ulubione bajki
            i baśni” – rozmowa. Przypomnienie wydarzeń związanych z wystawianiem inscenizacji o Czerwonym Kapturku. Zabawa
            „Z jakiej bajki uciekły te postacie?” – wskazywanie postaci z jednej bajki i podawanie jej tytułu. Wspólne ustalenie tytułu
            bajki, jaką dzieci wysłuchają. Słuchanie wybranego utworu czytanego przez N. Omówienie treści.  ▶  2. Zajęcia ruchowe
            – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XVII.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 4; III 2, 8, 9; IV 3, 5, 19
   230   231   232   233   234   235   236   237   238   239   240