Page 238 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 238

236  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



               Pomoce: ilustracja tematyczna (lub ilustracja w KP3, s. 14–15), serpentyny, balony, CD, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Oglądanie ilustracji przedstawiającej bal karnawałowy. N. wyjaśnia dzieciom, że karnawał to czas, w którym organizo-
            wane są zabawy, bale przebierańców i tańce. Dzieci opisują wygląd sali balowej, mówią, jak ubrane są postacie bawiące
            się na balu – KP3, s. 14–15, ćw. 1–2 i ćw. 4.
          2.  Rozmowa „Jak jest na balu?”. Chętne dzieci wypowiadają się, odwołując się do swoich doświadczeń. Określają charakter
            przyjęcia, na którym goście bawią się, tańczą (np. przyjęcie urodzinowe, wesele).
          3.  Zabawa ruchowa „Tańczą pary”. Dzieci dobierają się w pary i tańczą w takt muzyki. Na przerwę w muzyce zmieniają partnerów.
            Uwaga: N. włącza nagrania wesołych, tanecznych utworów z CD.
          4.  Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 14–15, ćw. 3 i ćw. 5. Liczenie i kolorowanie balonów. Liczenie wskazanych elementów
            strojów i naklejanie odpowiednich liczb.
          5.  Wspólne dekorowanie sali serpentynami i balonami.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Mój bal marzeń.
          Cele:
            ozwijanie wyobraźni
            r
            warzanie okazji do przedstawiania wyobrażeń w formie pracy plastycznej
             t
            s
            kształtowanie zdolności plastycznych.
               Pomoce: blok rysunkowy, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. prosi dzieci, aby wyobraziły sobie, jak może wyglądać ich bal marzeń.
          2.  Dzieci przedstawiają swoje pomysły, rysując kredkami.
          3.  Wspólne oglądanie prac, swobodne wypowiedzi dzieci. Nadawanie tytułów rysunkom.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacje przyrodnicze – dostrzeganie charakterystycznych oznak zimy.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego (np. jazda na sankach parami).




                           t
          WTOREK   emat: Łucja i łata.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 17. Ćwiczenia oddechowe „Balony”. Ćwicze-
          nia poranne – Zestaw XVIII. Zabawa kreatywna „Obrazki z figur”. Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 20. Zabawa bieżna „Bieg
          z woreczkiem”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 8, 12

          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Łucja ma łatę”. Zapoznanie z literą ł, Ł (wy-
          słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę ł – KP3, s. 18, budowanie modeli wyra-
          zów łata, Łucja, czytanie globalne, układanie wyrazów z literą ł, Ł). Zabawa ruchowa „Łódka”. Wykonanie ćwiczeń w KP3,
          s. 19.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XVIII.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 7, 9; III 8; IV 2, 3, 4, 8, 9

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa badawcza „Jak powstaje lód?”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18
   233   234   235   236   237   238   239   240   241   242   243