Page 241 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 241
TYDZIEŃ 18 • Zabawa karnawałowa • 239
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie wiersza Maciejki Mazan Karnawał.
Karnawał
W karnawale, w karnawale
wszyscy bawią się wspaniale,
więc włóż maskę i chodź ze mną
na karnawałowe bale!
Tu kominiarz tańczy z kotem,
a księżniczka z samolotem.
Możesz być, kim tylko zechcesz:
smokiem, stołem lub robotem!
Gdy ukryjesz się za maską
ufoludka lub Batmana,
to na pewno cię nie pozna
ani tato, ani mama!
Maciejka Mazan
2. Omówienie treści utworu. N. zadaje dzieciom pytania, np.: Za kogo przebrały się dzieci na bal? Kto z kim tańczy? Jak my-
ślicie, dlaczego w karnawale wszyscy bawią się wspaniale?
3. Zabawa ruchowa „Figury”. Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna, a na głośny sygnał tworzą dowolną figurę.
4. Zagadki obrazkowe. N. wyznacza 4 zespoły dzieci. Zadaniem każdego zespołu jest ułożenie obrazka z części, który przed-
stawia dowolną postać. Wybrane dziecko z każdego zespołu nazywa i opisuje postać.
5. „Bajkowa postać” – kolorowanie obrazków według podanego kodu.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Zabawy karnawałowe.
Cele:
trwalenie tematyki związanej z karnawałem
u
oznanie opowiastki muzycznej Karnawał i ilustrowanie jej ruchem
p
zapoznanie z wybranymi tańcami karnawałowymi (rock&roll, samba, walc, disco)
ozwijanie wyobraźni ruchowej
r
integracja grupy.
Pomoce: CD.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie. Śpiewanie piosenki Powitanie zimowe (zob. TYDZIEŃ 15, Środa).
2. Zabawa muzyczno-ruchowa Taniec wyginaniec – CD, 28 (zob. TYDZIEŃ 6, Środa).
3. Zapoznanie z opowiastką muzyczną Karnawał – CD, 29. N. włącza nagranie opowiastki. Dzieci po wysłuchaniu omawia-
ją jej treść: opisują, w jaki sposób bohaterowie przygotowują się do karnawału, wymieniają nazwy tańców, które pojawi-
ły się w nagraniu. Następnie określają charakter muzyki danego tańca oraz określają, jakie ruchy pasują do tego tańca.
4. Zabawa ruchowa do opowiastki muzycznej Karnawał (muzyka: Iwona Zakościelna, słowa: Anna Kierkosz) – CD, 29.
Dzieci wspólnie z N. opracowują ruchy do nagrania.
Proponowany przebieg zabawy ruchowej:
Pozycja wyjściowa – dzieci klęczą z głową opartą na złożonych rękach.
Słońce wstało, ty też wstawaj!
właśnie dzisiaj jest karnawał! – dzieci powoli wstają i przeciągają się
Łap balony, syp cekiny,
skacz i rzucaj serpentyny! – wykonują ruchy łapania balonów oraz rozrzucania serpentyn