Page 232 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 232

230  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 7. Kolorowanie flagi według określonej reguły. Dopasowywanie koni do rycerzy.
             x Wylepianie plasteliną szablonu litery Z.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XVII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa dydaktyczna „Ułóż zdanie”. Każde dziecko otrzymuje kartonik z wyrazem, odczytuje wyraz i układa zdanie za-
            wierające ten wyraz. Dzieci prezentują swoje zdania na forum grupy. Następnie wymieniają się kartonikami i powta-
            rzają zabawę.
             x Zabawa plastyczna „Dinozaury”. Dzieci odrysowują przez kalkę proste obrazki z dinozaurami. Chętne kolorują powsta-
            łe rysunki i nadają im tytuły.
             x Zabawa skoczna „Skoki narciarza” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze z wykorzystaniem ilustracji.
          Temat: Dawniej na Ziemi.
          Cele:
            r
            ozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
            doskonalenie umiejętności pracy w zespole
            ozwijanie logicznego myślenia
            r
            wzbogacanie słownictwa
            doskonalenie sprawności ruchowej.

               Pomoce: albumy, książki o dinozaurach, 4 różne, pocięte na części obrazki przedstawiające dinozaury, 4 koperty,
               tamburyn, KP3.

          Przebieg zajęć:
          1.  Pogadanka „Jakie zwierzęta żyły dawniej na Ziemi?”. Dzieci wypowiadają się swobodnie, odwołując się do swojej wiedzy.
          2.  Praca na podstawie ilustracji. N. poleca dzieciom przyjrzeć się ilustracji w KP2, s. 8–9. Dzieci kontynuują swoje rozwa-
            żania. Porównują wygląd dinozaurów, wskazują ich podobieństwa i różnice, opisują otoczenie przyrodnicze, w jakim
            żyły. Zastanawiają się, do jakich zwierząt żyjących współcześnie są podobne – KP2, s. 8–9, ćw. 1–2 i ćw. 5.
            Uwaga: Jeżeli dziećmi wykazują zainteresowanie, N. wyszukuje w Intrenecie ciekawostki na temat przedstawionych dino-
            zaurów lub wspólnie z dziećmi przegląda książki o dinozaurach i odczytuje zawarte w nich informacje – KP2, s. 9, ćw. 4.
          3.  Zabawa „Odkrywamy dinozaury”. N. dzieli dzieci na 4 zespoły. Każdemu wręcza kopertę z obrazkiem pociętym na części.
            Dzieci układają obrazki. Chętne dziecko z każdego zespołu opisuje dinozaura i wskazuje na ilustracji w KP3 dinozaura
            najbardziej do niego podobnego. Z pomocą N. odczytuje jego nazwę.
          4.  Zabawa naśladowcza „Dinozaury”. Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm tamburyna, w dowolny sposób na-
            śladując dinozaury.
          5.  Wykonanie ćwiczenia w KP3, s. 8, ćw. 3. Porównywanie dinozaurów, nalepianie podpisów.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Tańczymy krakowiaka.
          Cele:
            zapoznanie z polskim tańcem narodowym: krakowiakiem
            ozwijanie zainteresowania polską kulturą ludową
            r
            kształtowanie koordynacji ruchowej oraz poczucia rytmu.
               Pomoce: ilustracje przedstawiające pary w stroju krakowskim, nagranie muzyki relaksacyjnej, CD.
   227   228   229   230   231   232   233   234   235   236   237