Page 229 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 229

TYDZIEŃ 17  •  Dawno, dawno temu  •  227



            3.  Omówienie treści legendy. N. zadaje dzieciom pytania, np.: Jak żyło się ludziom w Krakowie, zanim pojawił się smok? Co
              robił smok? Kto namówił króla Kraka, aby ten zarządził rozprawienie się ze smokiem? Dlaczego rycerzom nie udało się
              zgładzić smoka? Co zrobił szewc Skuba? Co się stało ze smokiem?
              Dzieci próbują określić cechy bohatera i ocenić jego postępowanie.
            4.  Zabawa ruchowa „Smok”. Chętne dziecko zakłada opaskę z sylwetką smoka. Dzieci biegają w rytm tamburyna. Na wy-
              raźny sygnał dzieci zatrzymują się i zostają w bezruchu. Smok wskazuje te dzieci, które się poruszyły.
            5.  Przeglądanie przez dzieci Kart pracy. Część 3 z pakietu Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. N. zwraca uwagę na
              rysunki na wewnętrznej stronie okładki.
              Uwaga: N. może wykorzystać tę stronę w dowolny sposób i w dowolnym czasie podczas zajęć z dziećmi. Może wielo-
              krotnie odwoływać się do niej w ciągu dwóch miesięcy korzystania z Kart pracy. Część 3. Na wewnętrznej stronie okład-
              ki znajdują się konturowe rysunki i litery wśród nutek i domków.

              Rysunki występują w różnej liczbie (liczby te dziecko poznaje w tej części Kart pracy):
              –  8 masek karnawałowych
              –  9 serduszek
              –  10 bałwanków.

              Litery umieszczone na tej stronie to litery wprowadzone w Kart pracy. Część 3:
              z, Z, ł, Ł, j, J, n, N, c, C, k, K, r, R, g, G.

              Propozycje wykorzystania strony:
              –  szukanie i kolorowanie wskazanych liter (małej i wielkiej)
              –  wskazywanie i kolorowanie rysunków, które występują po 8 / 9 / 10
              –  kolorowanie takich samych domków (lub/i nutek) na taki sam kolor
              –  dzielenie na sylaby nazw rysunków
              –  wyróżnianie głosek w nazwach rysunków (w nagłosie, w śródgłosie lub w wygłosie)
              –  wskazywanie rysunków, w których nazwach występuje dana głoska.
            6.  Wykonanie ćwiczeń w KP3, s. 2–3. Opisywanie poszczególnych obrazków, składających się na komiks. Uzupełnianie
              ostatniego obrazka nalepką.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Malujemy smoka.
            Cele:
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie zdolności plastycznych
              drażanie do staranności i dokładności.
              w
                Pomoce: kartki z białego bloku technicznego, pędzelki, farby.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zachęca dzieci do przedstawienia smoka w scenie nawiązującej do legendy lub według własnych pomysłów.
            2.  Przy stolikach dzieci malują farbami smoka.
            3.  Odłożenie prac do wyschnięcia i sprzątanie.
            4.  Prezentacja i opisywanie malunków. Urządzenie wystawki.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Chodzenie po śladach na śniegu.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   224   225   226   227   228   229   230   231   232   233   234