Page 264 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 264

262  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Styczeń



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: W domu najlepiej.
          Cele:
            w
            drażanie do uważnego słuchania utworu
            r
            ozwijanie umiejętności wypowiadania się na dany temat
            u
            świadomienie potrzeby dbania o przyjaźń, miłość i szacunek w rodzinie
            r
            ozwijanie wyobraźni
            doskonalenie sprawności manualnej.
               Pomoce: wyposażenie kącików tematycznych (lalki, samochodziki, klocki), KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wiersza Bożeny Formy Dom Agatki.



                Dom Agatki

             [1]   Razem z tatą i mamą         [3]   Każdy z nich ma rower,
                mieszka mała Agata.              razem jest ich cztery.
                Agata ma miłego,                 Jeżdżą często na nich
                młodszego od siebie brata.       na dalekie spacery.
             [2]   Mieszkają wszyscy w domku   [4]   Mają cztery łóżka,
                z błyszczącym zielonym dachem.   fotele cztery mają.
                Na dole mama z tatą,             Kiedy wychodzą to cztery
                u góry Agata z bratem.           palta zakładają.
                                                       Bożena Forma



          2.  Omówienie treści wiersza. N. zadaje dzieciom pytania: Kto mieszka w opisanym w wierszu domu? Gdzie mieszkają ro-
            dzice, a gdzie dzieci? Co robią? Jak wygląda dom Agatki?
          3.  Rozmowa z dziećmi „W moim domu”. Dzieci opowiadają, z kim mieszkają. Wymieniają członków swojej rodziny.
            Mówią, co wspólnie lubią robić i jakie uczucia im przy tym towarzyszą.
          4.  Wykonanie makiety miasta z KA, k. 17–18. Dzieci wyjmują szablony i składają je w miejscach nacięć, tak aby powstały
            cztery ilustracje: plac zabaw, park, centrum miasta, lotnisko. Dzieci uzupełniają ilustracje naklejkami zgodnie z poleceniem.
          5.  Zabawy zespołowe w dom według pomysłów dzieci. Dzieci wykorzystują zabawki (lalki, samochodziki, klocki). N. za-
            chęca do inspirowania się ilustracjami z makiety miasta (KA, k. 17–18).

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Rzucanie do celu (śniegowymi kulami lub piłeczkami).
             x Zabawa w berka kucanego.
   259   260   261   262   263   264   265   266   267   268   269