Page 83 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 83

TYDZIEŃ 6  •  Bezpieczna droga do przedszkola  •  81



              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 56. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę y; kolorowanie w mode-
              lach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce y na czerwono. Rozwiązywanie rebusów.
              x Zabawa ruchowa „Pojazdy w kole”. Dzieci poruszają się po kole w określonym kierunku i w różnym tempie (najpierw
              wolno, później coraz szybciej). Trzymają w dłoniach krążki-kierownice. Na sygnał (np. gwizdka) zatrzymują się, po
              czym zmieniają kierunek poruszania.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Tytus mam dom – my mamy domy.
            Cele:
              zapoznanie z literą y
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
              r
              u
              trwalanie wyglądu poznanych liter
              zachęcanie do odczytywania wyrazów
              doskonalenie sprawności ruchowej.
                Pomoce: obrazki (przedstawiające domy i chłopca), napisy (domy, Tytus), kartoniki czerwone i niebieskie, karto-
                niki z literami, obrazki potrzebne do zabawy dydaktycznej, tamburyn, KA, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wierszyka – KP1, s. 54.
            2.  Omówienie obrazków przedstawiających domy i chłopca Tytusa. Wyróżnienie głosek, zwłaszcza głoski y, w słowach:
              domy, Tytus. Podawanie przez dzieci słów zawierający głoskę y w środku i na końcu. Ustalenie, że w języku polskim nie
              ma słów rozpoczynających się głoską y.
            3.  Budowanie modeli wyrazów domy, Tytus z czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich kartoników (na ozna-
              czenie spółgłosek).
              Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą dzieci z pomocą N.
            4.  Prezentacja drukowanej litery Y, y i pisanej litery y. Dzieci podają własne skojarzenia co do kształtu litery.
            5.  Układanie wyrazów domy, Tytus poprzez umieszczenie litery y w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
              z p. 3. Umieszczenie poznanych liter.
              Uwaga: Literę na ostatnim kartoniku w modelu wyrazu domy umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
              6-letnie umieszczają literę y w modelu wyrazu Tytus oraz pozostałe wprowadzone wcześniej litery w obu modelach.
            6.  Umieszczenie napisów domy, Tytus pod modelami wyrazów do obrazków. Czytanie globalne wyrazów.
            7.  Zabawa dydaktyczna „Co to jest za litera, co zmienia wyrazów znaczenia?”. N. układa wyrazy: dom, las, kot, pas, nos
              (może wykorzystać litery z KA, k. 36–37), dla ułatwienia pokazuje dzieciom odpowiednie obrazki. Następnie do każde-
              go wyrazu N. dokłada literę y. Chętne dzieci odczytują lub wybierają obrazki (domy, lasy, koty, pasy, nosy). W zależno-
              ści od umiejętności N. układa dłuższy wyraz: sygnalizator – sygnalizatory. Podawanie innych przykładów przez dzieci.
            8.  Zabawa ruchowa „Układamy literę Y”. Dzieci maszerują po sali w rytmie tamburyna (marsz, bieg, podskoki). Kiedy N.
              przestaje grać, dzieci dobierają się trójkami i kładą się na podłodze tak, aby ich ciała odzwierciedlały kształt litery Y.
            9.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 54–55. Odnajdowanie ukrytych liter. Rysowanie po śladzie konturów gór i wzorów.
              Pisanie po śladzie liter y.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostego rysunku i szlaczków literopodobnych. Dzieci
              6-letnie piszą również litery po śladzie.


            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa równoważna „Ścieżka”. N. rysuje kredą na chodniku lub patykiem na ziemi dwie linie. Dzieci pokonują wyzna-
              czoną ścieżkę, stawiając stopa przed stopą, a następnie skacząc obunóż i na jednej nodze.
              x Zabawy z wykorzystaniem baniek mydlanych.
   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88