Page 80 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 80

78  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



            domu kwiatami i składanie według wzoru – rozwijanie sprawności manualnej.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 51. Rysowanie wieży na papierze kratkowym według wzoru. Łączenie obrazków, których
            nazwy się rymują.
             x Lepienie z plasteliny przedmiotów związanych z domem rodzinnym – wyrabianie sprawności rąk.
             x Zabawa skoczna „Przeskocz przez kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Co należy do moich obowiązków domowych?
          Cele:
            w
            drażanie do systematycznego wykonywania obowiązków domowych
            kształtowanie umiejętności klasyfikacji – tworzenie kolekcji
            trwalenie znajomości wprowadzonych cyfr
            u
            doskonalenie umiejętności przeliczania
            kształtowanie logicznego myślenia.

               Pomoce: obrazki związane z domem (elementy wyposażenia, sprzęt gospodarstwa domowego, produkty spożyw-
               cze, zdjęcia przedstawiające członków rodziny, zwierzęta domowe), duży arkusz papieru (formatu A0), mazak,
               zabawki, 4 obręcze, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa z dziećmi na temat ich obowiązków domowych: Czy dzieci powinny pomagać w domu? Jeżeli tak, to dlaczego?
            W jaki sposób pomagacie w domu mamie i tacie? Dlaczego pomagamy innym?
          2.  N. rozkłada na środku sali dużo obrazków związanych z domem rodzinnym. N. wspólnie z dziećmi ustala, jakie sym-
            bole/rysunki mogą oznaczać poszczególne czynności wykonywane przez dzieci w domu, np.: pies – opieka nad psem
            (karmienie, wyprowadzanie na spacer itp.), półka z zabawkami – sprzątanie zabawek w swoim pokoju. Symbole te N.
            rysuje mazakiem na dużym arkuszu papieru. Następnie zwraca się do dzieci: Przyjrzyjcie się uważnie rozłożonym obraz-
            kom i wybierzcie spośród nich pięć obrazków przedstawiających przedmioty nawiązujące do określonej czynności. Dlaczego
            wybraliście akurat te obrazki? Dzieci uzasadniają swoje wybory.
            Następnie każde dziecko przyporządkowuje członków swojej rodziny do określonych obowiązków. (Kładzie zdjęcia
            obok wybranych obrazków).
          3.  Zabawa matematyczna „Sprzątamy zabawki”. N. rozkłada na podłodze: 2 misie, 1 lalkę, 3 samochody i 4 klocki oraz 4 ob-
            ręcze. Zadaniem dzieci jest umieścić zabawki w obręczach według ich rodzaju. Przeliczanie zabawek w obręczach, okre-
            ślanie, których jest najmniej, a których najwięcej. Układanie poznanych cyfr 1, 2 pod odpowiednimi obręczami.
          4.  Zabawa dramowa „Zgadnij, co robię”. Część dzieci ruchem ciała naśladuje czynność wykonywaną w domu. Pozostałe
            dzieci odgadują, co to za czynność, i naśladują ją.
          5.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 50. Uzupełnianie obrazka nalepkami zgodnie z poleceniem (rozumienie określeń związanych
            z położeniem przedmiotów w stosunku do innych przedmiotów). Przeliczanie, oznaczanie zdjęć zabawek cyframi 1, 2.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa bieżna „Slalom”. Dzieci poruszają się jedno za drugim między drzewami. Na ustalony sygnał osoba, która pro-
            wadzi, biegnie na koniec rzędu.
             x Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego – przypomnienie zasad bezpiecznej zabawy.
             x Chodzenie po liniach narysowanych na piasku (ślimak, fala, zygzak) – ćwiczenie równowagi.
   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85