Page 78 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 78

76  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – „Urządzenia w naszych domach”. Rozmowa na temat urządzeń domowych.
          Zabawa dydaktyczna „Stary sprzęt – nowy sprzęt”. Zabawa „Mówię jak robot” – analiza i synteza sylabowa wyrazów. Zaba-
          wa ruchowa „Robot kuchenny”.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Urządzenia elektryczne”. Przygotowanie projektu wybranego
          urządzenia. Wykonanie pracy plastyczno-konstrukcyjnej w zespołach. Przedstawienie reklamy skonstruowanych urządzeń.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 5, 7; IV 1, 2, 5, 6, 7, 11, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Rysowanie kredą lub patykiem. Obserwacja „Co się zmieniło w przyrodzie?”. Zabawa bieżna „Be-
          rek czerwony”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 7, 9; IV 2, 8, 18


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenie grafomotoryczne przygotowujące do nauki pisania – rysowanie znaków graficznych po zakropkowanych wzo-
            rach, rozwijanie umiejętności dostrzegania kierunków pisania: od lewej do prawej, od góry do dołu.
             x Rozwiązywanie zagadek wprowadzających.

            Ubija dokładnie pianę,     Wody i proszku        W każdym domu mieszka,    Słuchają go dzieci,
            szybko ciasto uciera.      szybko nabierze       sprząta mieszkanie.       słuchają dorośli,
            Trudno się obejść bez niego.  i brudne pranie    Połyka wszystkie śmieci   płynie z niego muzyka
            Bez czego? – bez...        sama wypierze.        leżące na dywanie.        i płyną wiadomości.
            (mikser)                   (pralka)              (odkurzacz)               (radio)
                                                                                          Bożena Forma
            Mama na nim pracuje,
            tata coś wyszukuje,
            brat nieraz na nim gra.
            To coś ekran i klawiaturę ma.
            (komputer/laptop)
               Agnieszka Kolankowska

             x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Co będzie następne?”. N. układa z patyczków wzór i pyta: Co będzie następne? Dzieci układają dalszy ciąg wzo-
            ru z patyczków do liczenia, zachowując naprzemienność elementów, rytm – dostrzeganie regularności.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 49. Kolorowanie elementów w zbiorach. Kolorowanie skarpetek do pary. Liczenie par
            i dorysowywanie butów.
             x Zabawa z mocowaniem i dźwiganiem „Mur z kamieni” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Urządzenia w naszych domach.
          Cele:
            p
            oznanie sprzętów gospodarstwa domowego używanych dawniej i dziś
            wzbogacanie słownictwa
            o
            mówienie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych
            doskonalenie analizy i syntezy sylabowej wyrazów.
               Pomoce: obrazki przedstawiające dawne i współczesne sprzęty gospodarstwa domowego.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat „Urządzenia w moim domu”. Dzieci mówią, jakie sprzęty są używane w ich domach. Zastanawia-
            ją się, czy potrzebne są dzisiaj nowoczesne urządzenia domowe. Wyjaśniają dlaczego. Wspólnie z N. omawiają zasady
            bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych.
   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83