Page 79 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 79

TYDZIEŃ 5  •  Ja i moja rodzina  •  77



            2.  Zabawa dydaktyczna „Stary sprzęt – nowy sprzęt”. N. rozkłada obrazki na podłodze. Dzieci wybierają jeden z nich,
              po czym szukają do niego pary. Nazywają urządzenie, opisują jego wygląd i przeznaczenie. Analizują różnice między
              sprzętem dawnym i współczesnym.
            3.  Zabawa „Mówię jak robot” – analiza i synteza sylabowa wyrazów. N. lub wybrane dziecko mówi całe zdanie z podziałem
              na sylaby. Pozostałe dzieci odgadują, co zostało powiedziane. Przykłady zdań: Dzień do-bry, jes-tem ro-bo-tem i bar-dzo
              lu-bię po-ma-gać. W czwart-ki zwy-kle sprzą-tam za-baw-ki.
            4.  Zabawa ruchowa „Robot kuchenny”. Dzieci ruchem naśladują pracę urządzenia – rozwijanie wyobraźni ruchowej.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-konstrukcyjne.
            Temat: Urządzenia elektryczne.
            Cele:
              ozwijanie umiejętności projektowania przedmiotów oraz realizacji według ustalonego planu
              r
              kształtowanie wyobraźni przestrzennej, zainteresowanie światem techniki
              doskonalenie umiejętności przygotowania krótkich wypowiedzi słownych
              trwalanie umiejętności pracy w zespole.
              u
                Pomoce: pudła kartonowe, papier kolorowy, folia aluminiowa, klej, nożyczki, taśma klejąca.

            Przebieg zajęć:
            1.  Przygotowanie w formie szkicu projektu wybranego urządzenia, np.: pralki, komputera, odkurzacza. Zaplanowanie ro-
              dzaju i ilości materiałów potrzebnych do wykonania pracy.
            2.  Wykonanie pracy plastyczno-konstrukcyjnej w zespołach „Urządzenia elektryczne”. Konstruowanie i ozdabianie urządzeń.
            3.  W zespołach przygotowanie reklamy skonstruowanych urządzeń – prezentacja urządzenia, zorganizowanie wystawy.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Rysowanie kredą na chodniku lub patykiem na ziemi – rozwijanie sprawności grafomotorycznej.
              x Obserwacja „Co się zmieniło w przyrodzie?” – swobodne wypowiedzi dzieci.
              x Zabawa bieżna „Berek czerwony”. Dzieci swobodnie biegają. Na hasło: Berek! szybko chwytają się czegoś czerwonego.


                          t
            PIĄTEK   emat: Jak pomagam w domu?


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Dzwoneczek” – ćwiczenie doskonalące koncentrację uwagi. Wykonanie
            składanki domu – KA, k. 4. Ćwiczenia poranne – Zestaw V. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 51. Lepienie z plasteliny. Zaba-
            wa skoczna „Przeskocz przez kałużę”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7; II 3; III 2, 5, 7; IV 1, 6, 8, 11, 14

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Co należy do moich obowiązków domowych?”. Rozmowa z dzieć-
            mi na temat ich obowiązków domowych. Określanie symboli związanych z poszczególnymi czynnościami. Odczytywanie
            obrazków i wybieranie tych, które mogą oznaczać obowiązki domowe dzieci. Zabawa matematyczna „Sprzątamy zabawki”
            – klasyfikowanie i przeliczanie. Zabawa dramowa „Zgadnij, co robię”. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 50.  ▶  2. Zajęcia
            ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw V.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8; III 2, 6; IV 1, 2, 5, 9, 12, 14, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa bieżna „Slalom”. Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Chodzenie po liniach.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 8; III 5, 7

            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Dzwoneczek”. Dzieci siedzą w kole, podają sobie jak najszybciej z rąk do rąk dzwoneczek – ćwiczenie dosko-
              nalące koncentrację uwagi.
              x Wykonanie k. 4 z KA. Wycinanie szablonów: domu i kwiatów, wyjmowanie elementów w oknach, kolorowanie, ozdabianie
   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84