Page 75 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 75
TYDZIEŃ 5 • Ja i moja rodzina • 73
obszary z podstawy programowej: I 5, 9; II 3; III 2, 5, 8; IV 1, 5, 11, 12, 14
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia społeczne – „Drzewo genealogiczne”. Prezentacja drzew genealogicznych wykonanych
przez dzieci wspólnie z rodzicami. Rozmowa na temat uroczystości rodzinnych. Zagadka rysunkowa „Jaki prezent dostała
Ula?”. Dopasowywanie modelu wyrazu do nazwy. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 48. ▶ 2. Zajęcia umuzykalniające –
piosenka Dzień dobry. Rytmiczne powitanie. Zabawa „Rób to, co ja”. Wprowadzenie piosenki Dzień dobry – CD, 5 i 6. Za-
bawa ze zwrotami grzecznościowymi z wykorzystaniem nagrania Szybko – wolno – CD, 30. Zabawa ruchowa z piosenką
Dzień dobry – CD, 5. Rytmiczne pożegnanie.
obszary z podstawy programowej: I 5; III 1, 2, 4, 5; IV 1, 2, 4, 5, 7, 9
Zajęcia w ogrodzie: Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Układanie mandali z materiału przyrodniczego.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5; III 5, 7; IV 1, 11
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa dydaktyczna „Mozaika”. Układanie kompozycji płaskich z figur geometrycznych według wzoru i własnych po-
mysłów – rozwijanie wyobraźni przestrzennej, utrwalenie nazw i kształtu figur geometrycznych.
x Zabawa integracyjna „Stonoga”. Dzieci maszerują ustawione jedno za drugim, śpiewają piosenkę na prostą melodię:
Idzie sobie stonoga, stonoga, stonoga... Po zatrzymaniu dziecko prowadzące woła: Prawa noga – wszyscy pokazują prawą
nogę; potem woła: Lewa noga – wszyscy pokazują lewą nogę. Następnie grupa liczy: Raz… dwa… trzy… W tym czasie
prowadzący biegnie wzdłuż „stonogi”, aby jak najszybciej znaleźć się na jej końcu. Zabawa rozpoczyna się na nowo, pro-
wadzi kolejna osoba w rzędzie.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa „Przesyłam wiadomość”. Dzieci tworzą koło, siedząc jedno za drugim, tak aby każdy miał przed sobą plecy ró-
wieśnika. N. wyjaśnia, że trzeba wysłać informację specjalną pocztą. Wskazane dziecko maluje na plecach kolegi prosty
rysunek. Osoba ta stara się odgadnąć, co to jest, i maluje to samo na plecach kolejnego dziecka. Ostanie dziecko mówi
głośno, jaką otrzymało wiadomość – ćwiczenie koncentracji uwagi, doskonalenie zmysłu dotyku.
x Zabawa „Gdzie jest moje dziecko?”. Dzieci siedzą w kole na dywanie. N. zasłania oczy jednemu z nich (jest to mama al-
bo tata). Chętne dziecko zaczyna wołać mamę / tatę, a zadaniem dziecka z zasłoniętymi oczami jest rozpoznanie osoby
mówiącej (podanie jej imienia) – rozwijanie wrażliwości słuchowej.
x Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
Temat: Drzewo genealogiczne.
Cele:
trwalanie wiedzy na temat relacji rodzinnych, stopnia pokrewieństwa (nazywanie członków rodziny)
u
doskonalenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów
u
trwalanie znajomości wprowadzonych liter.
Pomoce: drzewa genealogiczne wykonane przez dzieci wspólnie z rodzicami, obrazek przedstawiający układankę
(jako prezent), kartki z modelami wyrazów, czerwone kredki, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja drzew genealogicznych wykonanych przez dzieci u domu, wspólnie z rodzicami. Wypowiedzi dzieci na te-
mat ich rodzin – omówienie, utrwalenie nazw członków rodziny, wyjaśnianie stopnia pokrewieństwa.
2. Rozmowa na temat uroczystości rodzinnych, np. świąt, inspirowana pytaniami: Z kim spędzacie święta Bożego Narodze-
nia? Kto może być zaproszony na kolację wigilijną? Kto należy do rodziny bliższej, a kto do dalszej?
3. Zagadka rysunkowa „Jaki prezent dostała Ula?”. Obrazek przedstawiający układankę zakryty jest kartką. N. powo-
li odkrywa fragment rysunku. Globalne odczytywanie wyrazu układanka. Wskazanie miejsca litery u. (Chętne dzieci
wskazują miejsca litery a).