Page 76 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 76

74  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          4.  N. rozdaje kartki z modelami wyrazów. Zadaniem dzieci jest wybranie modelu pasującego do wyrazu układanka
            i pokolorowanie na czerwono cegiełki, która oznacza samogłoskę u.




          5.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 48. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę u; kolorowanie w mode-
            lach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce u na czerwono. Odczytywanie tekstów, kolorowanie rysunku.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Piosenka Dzień dobry.
          Cele:
            n
            auka piosenki Dzień dobry
            u
            trwalenie znajomości zwrotów grzecznościowych
            doskonalenie świadomości własnego ciała
            kształtowanie umiejętności poprawnego śpiewu
            r
            ozwijanie koordynacji ruchowej
            integracja grupy.
               Pomoce: bębenek, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci wspólnie z N. stoją w kole. N. prezentuje gesty w rytmie wypowiadanych słów: Dzień do-bry, dzie-ci
            (np.: trzy klaśnięcia i dwa podskoki obunóż w miejscu). Dzieci, powtarzając czynności N., odpowiadają w tym samym
            rytmie słowami: Dzień do-bry, pa-ni (pa-nu).
          2.  Zabawa „Rób to, co ja”. Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba jest rodzicem, a druga jego dzieckiem. Pary porusza-
            ją się po całej sali, trzymając się za ręce, zgodnie z rytmem wystukiwanym przez N. na bębenku. Gdy dźwięk bębenka
            ucichnie, dzieci zatrzymują się i stają przodem do siebie. Rodzic wymyśla ruch nawiązujący do codziennych czynności
            (np.: mycie zębów, czesanie się, ubierane), a dziecko go naśladuje. Później następuje zamiana rolami.
          3.  Wprowadzenie piosenki Dzień dobry (CD, 5 i 6). Dzieci słuchają nagrania piosenki Dzień dobry – CD, 5. Następnie wy-
            mieniają wszystkie zwroty grzecznościowe, które pojawiły się w tekście. Wspólnie z N. omawiają codzienne sytuacje,
            podczas których używa się określonych zwrotów. W dalszej kolejności dzieci uczą się słów 1. zwrotki oraz refrenu, a na
            końcu opanowują melodię utworu.


                Dzień dobry

            muzyka: Agnieszka Ewa Widlarz  •  słowa: Marcin Brykczyński


                   Wesoło
                   4
                                                                    j j
                 b
             & 4      œ    œ    œ   œ      œ    œ   œ    œ     Œ    œ œ œ       œ      œ   œ   œ    œ
                                                       -
                     Gdy  dzień    do - bry  mó -  wię szcze rze,  w do bry dzień  na -  praw dę  wie rzę,
                                                                      -
                                                                                          -
                                                                                                  -
             5                                                 j j j j             j
                       j j j j
             &   b Œ   œ œ œ œ      œ j  œ j  œ  œ  Ó     Œ    œ œ œ œ         œ j  œ  œ   œ  Œ ‰    œ j
                               -
                                                                 -
                                                                                         -
                                                                        -
                      bo przez ta kie po wi - -  ta -  nie    mo że lep szym dniem się  sta nie.   Dzień
             9      j                          j j            j                      j      j   j
             &   b  œ  œ j  Œ Ó     œ   œ j  œ j  œ œ  ‰  œ j  œ  œ j  ŒÓ      œ     œ  œ  œ   œ  ‰  œ j
                                                                                        J
                                      -
                   do- bry         mó wić wy pa da.   Gdy   pro szę,          wszy - stko  się zmie - nia.    Prze-
                                                -
                                             -
                                                               -
             13     j                         j                                     j
             &   b  œ  œ j  Œ  ‰  œ j  œ j  œ j  œ  œ j  Œ Œ  œ   œ    œ    œ   œ j  œ  œ œ     Ó
                                                                                          -
                  pra-szam –      to do bra  ra da;         dzię    -   ku   -   ję  i  do  wi -  dze  nia.
                                       -
                                               -
   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81