Page 72 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 72

70  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Cele:
             t
            s
            warzanie okazji do wypowiadania się na tematy bliskie dziecku
            u
            świadomienie potrzeby dbania o przyjaźń, miłość i szacunek w rodzinie
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat
            trwalenie znajomości poznanych liter
            u
            ć
            wiczenie słuchu fonematycznego.
               Pomoce: wizytówki z imionami dzieci, kartki, ołówki, flamastry, ilustracja przedstawiająca rodzinę, obrazki z ukry-
               tymi literami, czerwone kółka wycięte z brystolu, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Deszcz wizytówek”. N. rozsypuje na podłodze wizytówki z imionami dzieci. Na sygnał każde z dzieci odszu-
            kuje swoją wizytówkę. N. mówi: Zapraszam do zabawy w kole dzieci, których imiona zaczynają się na A. Następnie wy-
            mienia kolejno głoski, aż do momentu, kiedy wszystkie dzieci usiądą w kole.
          2.  Słuchanie wiersza Maciejki Mazan Urodziny.


                URODZINY


             [1]   Maciuś Królik skończył roczek,   [3]   Przyjdzie mama, przyjdzie tata,   [5]   przyjdzie dziadek, przyjdzie babcia
                więc wyprawia urodziny.      trzech braciszków, dwie siostrzyczki,   i prababcia Królikowa,
                Upiekł ciasto marchewkowe    przyjdzie trzech ciotecznych braci,   przyjdzie prapradziadek Królik
                dla przyjaciół i rodziny.    synków cioci Kokoryczki,         i kuzynka ta i owa…

             [2]   Teraz siedzi i rozmyśla,   [4]   przyjdzie stryjek Sałaciński   [6]   Aż zjadł Maciuś całe ciasto,
                aż mu puchnie biedna głowa:   i stryjenka Sałacińska,         po ostatni okruszeczek,
                Czy dla gości starczy ciasta?   przyjdzie wujek Kic­Kicalski,   a na swoje urodziny
                Jak ich wszystkich porachować?  który mieszka koło Mińska,    kupił w sklepie sto babeczek!
                                                                                            Maciejka Mazan


          3.  Rozmowa na temat treści wiersza. N. zadaje dzieciom pytania: Kto chciał wyprawić urodziny? Co upiekł Maciuś Królik
            i dla kogo? Dlaczego się Maciuś Królik się martwił? Kogo chciał zaprosić? Ilu gości się spodziewał? Co się stało z ciastem
            marchewkowym? Czy wystarczyłoby mu ciasta dla gości, gdyby go nie zjadł? Jak wybrnął z tej sytuacji Maciuś Królik? N.
            weryfikuje i podsumowuje odpowiedzi dzieci. Na koniec pyta: Czy wy też macie taką dużą rodzinę jak Maciuś Królik?
            Kto należy do najbliższej rodziny? Dzieci swobodnie się wypowiadają.
          4.  Zabawa w skojarzenia „Rodzina”. N. rysuje na arkuszu papieru rodzinę lub przedstawia obrazek rodziny (mama, tata,
            chłopiec, dziewczynka). Dzieci otrzymują kartki i szkicują ołówkami lub flamastrami to, z czym kojarzy im się rodzina.
            (W razie konieczności N. pomaga, np. kreśli zarys obrazka wybranego przez dziecko).
          5.  Układanie obrazków wokół ilustracji przedstawiającej rodziny – omawianie prac dzieci.
          6.  Zabawa dydaktyczna „Znajdź literę”. N. rozkłada na podłodze obrazki przedstawiające domy, na których ukryły się litery.
            Zadaniem dzieci jest odszukanie poznanych liter (a, A, o, O, e, E, i, I) i oznaczenie ich czerwonymi kółkami.
          7.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 42–43, ćw. 1–5. Uzupełnienie ilustracji nalepkami. Omówienie ilustracji, przeliczanie
            osób. Wskazywanie, nazywanie i liczenie zwierząt. Nazywanie pomieszczeń. Odszukiwanie wskazanych przedmiotów,
            posługiwanie się przyimkami określającymi położenie elementów w przestrzeni.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Mój wymarzony dom.
          Cele:
            ozwijanie wyobraźni
            r
            doskonalenie percepcji wzrokowej
            warzanie okazji do wyrażenia ekspresji twórczej podczas pracy plastycznej
            s
             t
            doskonalenie sprawności manualnej.
               Pomoce: kartki bloku rysunkowego, farby plakatowe (lub kredki).
   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77