Page 74 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 74

72  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Ula ma ul.
          Cele:
            zapoznanie z literą u, U
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            r
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            u
            trwalanie wyglądu poznanych liter
            zachęcanie do odczytywania wyrazów
            doskonalenie sprawności ruchowej.
               Pomoce: obrazki (przedstawiające ul i dziewczynkę), napisy (ul, Ula), kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki
               z literami, tamburyn, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wierszyka – KP1, s. 46.
          2.  Omówienie obrazków przedstawiających ul i dziewczynkę Ulę. Wyróżnienie głoski w nagłosie w słowach: ul, Ula.
          3.  Budowanie modeli wyrazów ul, Ula z czerwonych kartoników (oznaczających samogłoski) i niebieskich kartoników
            (na oznaczenie spółgłosek).
            Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
          4.  Prezentacja litery u, U – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają własne skojarzenia co do kształtu litery.
            Rysują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
          5.  Układanie wyrazów ul, Ula poprzez umieszczenie litery u, U w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów z p. 3.
            Umieszczenie poznanych liter.
            Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
            6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
          6.  Umieszczenie napisów ul, Ula pod modelami wyrazów do obrazków. Czytanie globalne wyrazów.
          7.  Podawanie przez dzieci słów zawierających głoskę u w nagłosie, śródgłosie lub wygłosie.
          8.  Zabawa ruchowa „Tropiciele głoski u”. Dzieci maszerują po sali w rytmie tamburyna. N. wygrywa i wypowiada różne
            wyrazy. Dzieci kucają, kiedy N. powie nazwę, w której słychać głoskę u.
          9.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 46–47. Odnajdowanie ukrytych liter. Rysowanie po śladzie konturów ufo i wzorów.
            Pisanie po śladzie liter u, U.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
            6-letnie piszą również litery po śladzie.



          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw V (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa równoważna „Przejście z krążkiem na głowie”. Każde dziecko idzie po narysowanej linii, uważając, aby z jego
            głowy nie spadł krążek.
             x Gra w ringo – rozwijanie umiejętności rzucania i poprawnego chwytania.




          ŚRODA   emat: Drzewo genealogiczne mojej rodziny.
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna „Mozaika” – rozwijanie wyobraźni przestrzennej. Zabawa
          integracyjna „Stonoga”. Ćwiczenia poranne – Zestaw V. Zabawa „Przesyłam wiadomość” – doskonalenie zmysłu dotyku.
          Zabawa „Gdzie jest moje dziecko?” – rozwijanie wrażliwości słuchowej. Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu”.
   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79