Page 85 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 85

TYDZIEŃ 6  •  Bezpieczna droga do przedszkola  •  83



            Przebieg zajęć:
            1.  Rozwiązanie zagadki wprowadzającej:


              Kierowcy, piesi i przedszkolaki
              powinni znać te znaki.
              Są kolorowe, kształt figur mają,
              w ruchu drogowym bardzo pomagają.
              (znaki drogowe)
                          Anna Słomińska

            2.  Zaprezentowanie dzieciom znaków drogowych. Segregowanie ich według kolorów i kształtów (koła, trójkąty, kwadra-
              ty, prostokąty).
            3.  Nazywanie i omówienie znaczenia wybranych znaków – zwrócenie uwagi na wygląd (kolory oraz kształty nawiązujące
              do figur geometrycznych).
            4.  Zabawa ruchowa „Znam ten znak”. N. rozdaje dzieciom emblematy ze znakami drogowymi, większe znaki umieszcza
              w różnych miejscach sali. Dzieci swobodnie poruszają się w rytm bębenka, gdy N. przestaje grać, dzieci ustawiają się
              przy dużym znaku zgodnie z posiadanym emblematem. Wybrane dziecko opisuje, jaki to znak (jak wygląda, co oznacza).
              Następnie dzieci wymieniają się emblematami. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            5.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 57. Kolorowanie znaków według wzorów. Rysowanie po śladzie i uzupełnianie sygnali-
              zatora nalepkami.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Na ulicy.
            Cele:
              wrażliwienie na zmiany tempa w muzyce
              u
              ozwijanie umiejętności rozróżniania prawej i lewej części ciała
              r
              doskonalenie umiejętności formowania szeregu oraz koła
              integracja grupy.

                Pomoce: tamburyn, bębenek, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie wystukiwanym przez N. na tamburynie. Na przerwę w muzyce
              dzieci wykonują polecenia: Witają się prawe ręce. Witają się lewe stopy itp. (Każde z poleceń realizują z drugą osobą, łą-
              cząc wymienioną część ciała z tą samą częścią ciała partnera).
            2.  Zabawa „Na ulicy”. N. dzieli dzieci na dwie grupy: grupa samochodów i grupa przechodniów. Dzieci-samochody otrzy-
              mują okrągłe tarcze (kierownice). N. włącza nagranie zabawy muzyczno-ruchowej Szybko – wolno – CD, 30. Jeżeli mu-
              zyka jest szybka, to poruszają się dzieci-samochody – biegają na palcach pomiędzy stojącymi nieruchomo przechodnia-
              mi. Jeżeli jest wolna, to chodzą piesi – maszerują wokół stojących nieruchomo dzieci-samochodów.
            3.  Zabawa „Dyrygent”. Jedno z dzieci jest dyrygentem, który stoi naprzeciwko grupy i wykonuje ruch imitujący kręcenie
              się kołowrotka (porusza naprzemiennie dłońmi przed sobą). Dzieci odczytują z ruchu rąk dyrygenta tempo, w jakim
              kreci się kołowrotek, i na sygnał N. zaczynają recytować tekst piosenki Dzień dobry (zob. TYDZIEŃ 6, Środa). Gdy dy-
              rygent zmieni tempo ruchu rąk, dzieci zmieniają tempo wymawiania tekstu tak, aby zgadzało się z tempem dyrygenta.
            4.  Zabawa „Ruch drogowy”. N., grając na bębenku, prezentuje dzieciom równy puls w trzech różnych tempach. Dzieci do-
              pasowują do danego tempa czynności, naśladując uczestników ruchu drogowego, np.:
              –  empo wolne – spacerowanie, chodzenie (piesi, przechodnie)
                t
              –  empo średnie – leżenie na plecach i poruszanie nogami imitujące pedałowanie (jazda rowerem)
                t
                t
              –  empo szybkie – bieg na palcach z ruchem rąk imitującym kierowanie kierownicą (jazda samochodem).
            5.  Na przerwę w akompaniamencie uczestnicy zatrzymują się:
              –  piesi odpoczywają – siadają w siadzie skrzyżnym na podłodze
              –  owerzyści parkują rowery – ustawiają się w jednym szeregu przed N.
                r
              –  kierowcy parkują samochody – tworzą koło.
            6.  Zabawa muzyczno-ruchowa „Taniec wyginaniec”. Dzieci stoją w kole. Przy akompaniamencie nagrania zabawy Taniec
              wyginaniec (CD, 28) wykonują czynności wymienione w tekście.
   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90