Page 87 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 87
TYDZIEŃ 6 • Bezpieczna droga do przedszkola • 85
t
CZWARTEK emat: Zebra na ulicy.
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Gdzie zaparkował samochód?”. Zabawa logopedyczna „Pojazdy”. Ćwi-
czenia poranne – Zestaw VI. Zabawa „Ile sylab? Ile głosek?”. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 59. Zabawa z mocowaniem
„Przepychanka”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 2, 5, 12, 14, 15
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia matematyczne z wykorzystaniem utworu literackiego – Bezpieczny przedszkolak, opo-
wiadanie Urszuli Piotrowskiej. Zabawy utrwalające umiejętność określania stron ciała: „W prawo, w lewo”, „Miejsce po
mojej prawej / lewej stronie”. Słuchanie opowiadania i omówienie treści. Zabawa ruchowa „Prawa / lewa strona”. Przypo-
mnienie zasad przejścia przez ulicę. Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 58. ▶ 2. Zajęcia plastyczne – „Samochód”. Pokaz
wykonania pracy. Realizacja k. 5 z KA. Prezentacja samochodów i zorganizowanie wspólnej zabawy.
obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 3; III 2, 8; IV 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z wykorzystaniem skakanki „Uwaga, skacz!”. Rysowanie kredą po chodniku lub patykiem
na piasku.
obszary z podstawy programowej: I 2, 4, 5, 7, 9; II 3; III 2; IV 1, 8
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa „Gdzie zaparkował samochód?”. N. umieszcza zabawkę w różnych miejscach sali (np. między innymi zabawka-
mi, na półce, pod stolikiem). Dzieci za każdym razem określają położenie auta, używając odpowiednich określeń: na,
pod, za, obok, między, w, po prawej, po lewej stronie…
x Zabawa logopedyczna „Pojazdy”. N. ustala wspólnie z dziećmi, jakie dźwięki mogą wydawać poszczególne pojazdy, np.:
samochód – Brrrrum, motocykl – Wrrr…, tramwaj – Dzyń, dzyń, statek – Tu, tuuu…, samolot – Żżżż… Po kilkukrot-
nym przećwiczeniu N. podaje nazwę dowolnego pojazdu, a dzieci naśladują jego odgłos.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa „Ile sylab? Ile głosek?”. Liczenie sylab i głosek w wyrazach, układanie sylabowych i głoskowych modeli wyra-
zów (np.: długi klocek – sylaba; kwadratowy klocek – głoska), porównywanie liczby sylab z liczbą głosek, np. w wyrazie
kot: 1 sylaba, 3 głoski.
x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 59. Zaznaczanie obrazków przedstawiających miejsca, w których można bawić się piłką.
Kolorowanie par piłek tak samo ułożonych względem pojemnika.
x Zabawa z mocowaniem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne z wykorzystaniem utworu literackiego.
Temat: Bezpieczny przedszkolak, opowiadanie Urszuli Piotrowskiej.
Cele:
kształtowanie świadomości własnego ciała
r
ozwijanie umiejętności określania stron ciała: prawa, lewa strona
doskonalenie umiejętności słuchania utworu literackiego i wypowiadania się na jego temat
o
dkrywanie wieloznaczności słowa zebra.
Pomoce: frotki dla każdego dziecka, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Prawa – lewa”. Każde dziecko wkłada frotkę na swoją prawą rękę i dotyka części ciała po prawej stronie: oka,
ucha, kolana, stopy. Następnie dzieci wykonują obrót w prawo. Te same części ciała, ale po lewej stronie, dotykają lewą
ręką (frotkę umieszczają na lewym nadgarstku). Na koniec obracają się w lewą stronę.