Page 89 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 89

TYDZIEŃ 6  •  Bezpieczna droga do przedszkola  •  87



                 – Gdzie, gdzie? – zapytał Zajączek z noskiem tuż przy podłodze.
                 W Kąciku Przyrodniczym stało piękne, pluszowe zwierzę. Było trochę podobne do konia.
              Miało sierść w białe i czarne pasy.
                 – To właśnie jest zebra – powiedział z Tygrysek. I wyjątkowo nie zaryczał, łaaa, żeby zebry nie przestraszyć.
                 – Może zabierzemy ją ze sobą? Będzie nas przeprowadzać przez jezdnię – zaproponował Zajączek, ten wielki żartowniś.
                 Zebra uśmiechnęła się, bo już dawno nie słyszała czegoś tak zabawnego.
                                                                                           Urszula Piotrowska


            4.  Omówienie treści opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytania N., np.: Co znajdowało się na podwórku przedszkolnym?
              Do jakiej zabawy zaprosił przyjaciół Trampolinek? Dlaczego rozdał wszystkim odblaski?, Jaki znak drogowy stał na po-
              dwórku? Co to jest „zebra”? – wyjaśnienie wieloznaczności słowa.
            5.  Zabawa ruchowa „Prawa / lewa strona”. Dzieci wykonują polecenia N.: Zakryj prawą ręką prawe oko. Złap się lewą ręką
              za nos. Podnieś lewą nogę. Narysuj w powietrzu kreskę prawą ręką itp. Następnie polecenia wydają dzieci.
            6.  Przypomnienie zasad przejścia przez ulicę na pasach bez sygnalizacji świetlnej.
            7.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 58. Zaznaczanie strzałkami kierunków patrzenia.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Samochód.
            Cele:
              u
              trwalenie znajomości zasad bezpiecznego poruszania się po drogach
              r
              ozwijanie umiejętności wykonania zadania według wzoru
              kształtowanie sprawności manualnej i wyobraźni przestrzennej
              doskonalenie umiejętności współdziałania w zabawie.

                Pomoce: klej, klocki, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zapoznanie z tematem pracy.
            2.  Zademonstrowanie sposobu wykonania papierowego modelu samochodu (KA, k. 5):
              –  wypchnięcie elementów
              –  zaginanie we wskazanych miejscach
                s
              –  klejanie.
            3.  Realizacja k. 5 z KA przy stolikach.
            4.  Prezentacja samochodów i zorganizowanie wspólnej zabawy na dywanie z wykorzystaniem klocków – budowanie dróg,
              parkingów, garaży.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z wykorzystaniem skakanki „Uwaga, skacz!”. Dzieci stoją w kole. N., który znajduje się w środku, trzyma ska-
              kankę za jeden z końców i kręci nią nisko po podłożu. Dzieci przeskakują, uważając, aby nie nadepnąć na skakankę.
              x Rysowanie kredą po chodniku lub patykiem na piasku.




            PIĄTEK   emat: Spotkanie z policjantem.
                          t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 60 – historyjka obrazkowa. Zabawa „Dokończ
            wyraz”. Ćwiczenia poranne – Zestaw VI. Zabawa dydaktyczna „Kogo wezwać na pomoc?”. Zabawa utrwalająca znajomość
            liter „Tropiciele liter”. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 7; III 5, 7; IV 2, 4, 5, 9, 15, 20

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – „Praca policjanta kierującego ruchem drogowym”. Powitanie i przedsta-
            wienie policjanta. Omawianie przez policjanta roli i zadań policji w ruchu drogowym. Zadawanie pytań policjantowi przez
   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94