Page 93 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 93

TYDZIEŃ 7  •  Jesień w parku i w ogrodzie  •  91



                 Wtedy Zajączek zaczął bić brawo, bo wyobraził sobie, że już jest w teatrze.
                 – A ty, Trampolinku, co zrobisz ze swoimi kasztanami i żołędziami? – zaciekawił się Zajączek.
                 – Poukładam je na półce obok wakacyjnych pamiątek, hej hop!
                 I cała trójka, bardzo zadowolona z pomysłów, pomaszerowała do przedszkola.
                                                                                    Urszula Piotrowska


            2.  Omówienie treści utworu. Dzieci odpowiadają na pytania N., np.: Dokąd wybrali się na spacer Trampolinek, Zajączek
              i lala Anielka? Co można znaleźć jesienią na trawnikach w parku? Jakie kolory mają spadające liście? Co znaleźli Tram-
              polinek i jego przyjaciele? Co Anielka zrobi z owoców jarzębiny? Co Zajączek postanowił zrobić z kasztanów i żołędzi?
            3.  Zabawa ruchowa „Jesienny spacer”. Dzieci spacerują po sali w rytm nagrania dowolnej melodii. Na przerwę w muzyce
              kucają i naśladują, że podnoszą 1 kasztan. Chodzą dalej, na kolejną przerwę znów podnoszą 1 kasztan. Na zakończenie
              zabawy N. pyta, ile kasztanów zebrały dzieci.
            4.  „Skąd się biorą kolory na jesiennych liściach?” – rozmowa kierowana pytaniami. N. sprawdza dotychczasowe wiado-
              mości dzieci, zadając pytania, np.: Co sprawia, że rośliny są zielone? Dlaczego liście zmieniają swoją barwę? Dlaczego li-
              ście opadają z drzew? N. weryfikuje i uzupełnia odpowiedzi. Wyjaśnia, że zjawisko wybarwiania liści jesienią jest reak-
              cją rośliny na zmiany długości dnia i nocy. Jesienią, gdy dzień jest krótszy, chlorofil, który nadaje liściom zieloną barwę,
              przestaje być przetwarzany i następuje jego stopniowy rozkład. Większą rolę zaczynają odgrywać inne barwniki. Dzięki
              nim liście przybierają różne barwy: żółtą, pomarańczową, czerwoną i brązową. Na zmianę barwy niektórych liści ma
              wpływ także obniżenie temperatury i wzmożone opady atmosferyczne. Oglądanie naturalnych okazów liści i innych
              darów jesieni: kasztanów, żołędzi, skrzydlaków klonu.
            5.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 62–63. Opisywanie ilustracji. Nazywanie i liczenie zwierząt. Kolorowanie rysunków.
              Nazywanie kolorów. Czytanie globalne.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Jesienne cudaki.
            Cele:
              r
              ozwijanie wyobraźni
              kształtowanie umiejętności łączenia elementów
              doskonalenie sprawności manualnej.

                Pomoce: jesienne liście, żołędzie i kasztany z dziurkami, zapałki, plastelina, kawałki wełny, piórka.

            Przebieg zajęć:
            1.  Omówienie etapów wykonania jesiennych cudaków:
              –  wybranie żołędzi i kasztanów, połączenie ich zapałkami
              –  ozdabianie piórkami, wełną, liśćmi
              –  mocowanie cudaków do tekturowej podkładki za pomocą plasteliny.
            2.  Wykonanie przy stolikach ludzików, zwierzątek, stworków według własnych pomysłów.
            3.  Wystawa prac dzieci.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Odnajdywanie w okolicy wybranych drzew, np.: kasztanowca, klonu, brzozy, dębu, jarzębiny. Kalkowanie faktury kory;
              zbieranie liści, owoców, nasion – układanie zebranych darów jesieni w kąciku przyrody.
              x Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego – przestrzeganie ustalonych zasad bezpieczeństwa.


                             t
            WTOREK   emat: Maja i motyl.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa grafomotoryczna „Jesienny wiatr”. Zabawa matematyczna „Oczka na
            kostce”. Ćwiczenia poranne – Zestaw VII. Zabawa rozwijająca zmysł dotyku „Jaki to kształt?”. Wykonanie ćwiczeń w KP1,
            s. 66. Zabawa skoczna „Przeprawa przez rzekę po kamieniach”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 1, 2, 4, 8, 12, 14, 15
   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98