Page 96 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 96

94  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Skojarzenia”. Dzieci siedzą w kole. N. wypowiada słowo, np.: drzewo. Zadaniem dzieci jest podanie jak naj-
            większej liczby skojarzeń z danym słowem.
             x Zabawa matematyczna „Kasztany i żołędzie”. N. wyznacza dwa zespoły dzieci, jeden otrzymuje pojemnik z kasztana-
            mi i szarfę, drugi – pojemnik z żołędziami i szarfę. Kolejno każdy z członków zespołu rzuca kostką i wkłada do szarfy
            tyle jesiennych darów, ile wskazuje kostka. Porównywanie liczebności: Czego jest więcej – kasztanów czy żołędzi? O ile
            mniej? O ile więcej?
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka” (zob. Zestawy gier i zabawach ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
          Temat: Jesień w sadzie i w ogrodzie.
          Cele:
            trwalenie znajomości pojęć: sad, ogród, pole
            u
            oszerzanie wiedzy na temat owoców i warzyw
            p
            r
            ozwijanie zmysłów.
               Pomoce: obrazki przedstawiające jesienny sad, ogród, pole, naturalne okazy wybranych owoców i warzyw, obrę-
               cze, masa solna.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na podstawie ilustracji przedstawiającej sad z drzewami i krzewami owocowymi. Dzieci odpowiadają na py-
            tania, np.: Co to jest sad? Co nam daje sad? Jak nazywa się drzewo, na którym rosną jabłka? Jakie znacie krzewy owocowe?
          2.  N. prezentuje dzieciom ilustrację przedstawiającą ogród. (Dla urozmaicenia N. może powoli odkrywać obrazek. Dzieci
            odgadują, jakie miejsce przedstawia). Dzieci rozpoznają i nazywają warzywa. N. informuje, że takie warzywa jak ziem-
            niaki czy dynie można uprawiać na polu.
          3.  „Jaki to owoc? Jakie to warzywo?” – zagadki rozwijające zmysły: rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą dotyku,
            węchu i smaku. Wspólna degustacja.
          4.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 67. Łączenie owoców i warzyw z właściwym koszykiem. Określanie liczebności owoców
            i warzyw, rysowanie kropek.
          5.  Wykonanie wybranych owoców lub warzyw z masy solnej. Po wyschnięciu prac dzieci malują je farbami i tworzą jesien-
            ną kompozycję. Gotowe prace umieszczają w kąciku przyrodniczym wraz z innymi okazami przyrodniczymi.

            Przepis na masę solną:
            Składniki: 1 kg soli, 1 kg mąki, odrobina oleju i 2,5 szklanki wody.
            Mieszamy mąkę i sól, wodę dodajemy stopniowo, ugniatamy masę.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Piosenka Święto Dyni.
          Cele:
            n
            auka piosenki Święto Dyni
            u
            trwalenie tematyki związanej z jesiennymi warzywami i owocami
            r
            ozwijanie poczucia rytmu
            u
            trwalenie umiejętności poprawnego śpiewu.
               Pomoce: bębenek, CD.
          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie. Dzieci wspólnie z N. siedzą w kole. N. improwizuje głosem, śpiewając krótkie zwroty melodyczne do słów:
            Dzień do-bry, dzie-ci. Dzieci odpowiadają śpiewem, powtarzając melodię do słów: Dzień do-bry, pa-ni (pa-nu).
          2.  Zabawa „Kolory jesiennego ogrodu”. Dzieci wymieniają kolory, jakie można spotkać w jesiennym ogrodzie (np.: zielony
            – ogórek, czerwony – pomidor, żółty – papryka, pomarańczowy – dynia). Następnie dzieci poruszają się przy akompa-
            niamencie wystukiwanym na bębenku przez N. Na pierwszą przerwę w muzyce dzieci mają za zadanie znaleźć kolor
            zielony w sali lub na swoim ubraniu i dotknąć go palcem. Na drugą przerwę szukają koloru czerwonego, na trzecią –
            żółtego, a na czwartą – pomarańczowego.
   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101