Page 100 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 100

98  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Drzewa w czterech porach roku.
          Cele:
            u
            trwalenie znajomości nazw pór roku
            u
            trwalenie wiedzy na temat budowy drzewa
            kształtowanie sprawności manualnej
            r
            ozwijanie pomysłowości.
               Pomoce: klej, papier kolorowy, nożyczki, KA.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przypomnienie nazw i kolejności pór roku. Prezentacja drzew – wskazywanie i nazywanie poszczególnych części drze-
            wa (nawiązanie do zadań porannych w poniedziałek, zob. TYDZIEŃ 7, Poniedziałek).
          2.  Omówienie sposobu wykonania pracy (KA, k. 6) – dopasowywanie i naklejanie symboli z k. 42 do drzewa w odpowied-
            niej porze roku, wypchnięcie elementu, sklejenie według wzoru.
          3.  Wykonanie przez chętne dzieci własnych symboli związanych z porami roku z papieru kolorowego i naklejenie ich na
            rysunki drzew.
          4.  Praca dzieci przy stolikach.
          5.  Prezentacja i omówienie wykonanych składanek.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „W labiryncie”. Dzieci, ustawione w kolumnie czwórkowej na odległość ramion, podają sobie ręce, tworząc ko-
            rytarze. Przebiega nimi wyznaczona para uczestników, z których jeden stara się pochwycić drugiego. Parze tej wolno
            biegać tylko wyznaczonymi korytarzami. Na sygnał N. kolumna wykonuje zwrot w lewo, w prawo lub w tył. Zmienia
            się wówczas układ korytarzy, co utrudnia bieg. Po schwytaniu uciekającego N. wyznacza nową parę.
             x Zabawy z piłkami: rzuty i chwyty w parach, kopanie do bramki/wyznaczonego celu.



                         t
          PIĄTEK   emat: Jesienna pogoda.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Wymyśl imię”. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 70. Ćwiczenia poranne – Ze-
          staw VII. Gra dydaktyczna „Uważaj na kulkę”. Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 71. Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5; IV 6, 8, 9, 14, 15, 16

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia przyrodnicze – „Jaką mamy pogodę jesienią?”. Rozmowa na temat jesiennej pogody.
          Wprowadzenie i uzupełnianie kalendarza pogody. Słuchanie i omówienie wiersza Doroty Gellner Deszczowy smok. Za-
          bawa dydaktyczna „Jaka to pogoda?”. Zabawa rytmiczna „Krople deszczu”.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimna-
          styczne, Zestaw VII.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 3; III 2, 5, 8; IV 2, 3, 5, 7, 8, 9, 16, 18, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Rysowanie kredą na chodniku lub patykiem na piasku, ziemi. Chodzenie po ścieżce, skoki. Zabawy
          dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 2; IV 1, 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa (trening twórczości) „Wymyśl imię”. Dzieci nadają imię dla bliżej nieokreślonego stwora lub zwierzątka, które
            posiada pewne cechy, np.: Wymyśl imię dla kotka, który ma zielone oczy, jest rudy i ma brązowe prążki. Wymyśl imię dla
            stwora, który ma sześć łap, dwa ogony, parę uszu i jest kosmaty.
   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105