Page 103 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 103

TYDZIEŃ 8  •  Pobaw się ze mną  •  101



              x Zabawa dydaktyczna „Piłka tańczy”. Dzieci podają sobie piłkę w rytm muzyki, zgodnie z instrukcją N. Co jakiś czas
              zmienia się kierunek/sposób podawania piłki, np.: Piłka krąży w prawo! Piłka krąży w lewo! Piłka tańczy nad głowami!
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Figury”. Dzieci siedzą na krzesełkach ustawionych w kole. Każde dziecko ma przyklejoną na ubraniu figurę
              geometryczną. N. wymienia nazwy dwóch figury, np.: Kwadraty i trójkąty. Dzieci, które mają takie figury, szybko za-
              mieniają się miejscami. Kiedy N. zawoła: Figury!, wszystkie dzieci zamieniają się miejscami. Ten, kto nie zdąży zmienić
              miejsca, prowadzi następną rozgrywkę.
              x Zabawy dowolne z wykorzystaniem pacynek – rozwijanie wyobraźni, doskonalenie umiejętności współpracy w zespole.
              N. może przygotować dzieciom „teatrzyk” za pomocą koca lub prześcieradła. Dzieci wykorzystują własnoręcznie wy-
              konane pacynki.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabawa ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Pola obserwuje ptaki.
            Cele:
              zapoznanie z literą p, P
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
              u
              trwalanie wyglądu poznanych liter
              zachęcanie do układania i odczytywania wyrazów
              doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
                Pomoce: kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z literami, podpisy do obrazków, CD (dowolne nagranie), KP1, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wierszyka – KP1, s. 72.
            2.  Prezentacja litery p, P – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery.
              Rysują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
            3.  Budowanie modeli wyrazów ptak, Pola z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na ozna-
              czenie spółgłosek).
              Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
            4.  Układanie wyrazów ptak, Pola poprzez umieszczenie litery p, P w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
              z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
              Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
              6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone litery.
            5.  Prezentacja podpisów do obrazków ptak, Pola – czytanie globalne. N. zachęca również dzieci do układania wyrazów
              z poznanych liter, np.: pa, mop, mapa, puma – KA, k. 36–37.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
              wyrazy dłuższe.
            6.  Omówienie ilustracji z Trampolinkiem w KP1, s. 72. Wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę p.
            7.  Zabawa ruchowa „W jakim słowie ukryło się p?”. N. rozkłada na podłodze różne obrazki. Dziewczynki poruszają się
              w rytm muzyki (dowolne nagranie na CD), w tym czasie chłopcy siedzą w rzędzie na podłodze. Na przerwę w utwo-
              rze dziewczynki odnajdują obrazek, w którego nazwie słychać głoskę p. Dziewczynki po kolei wypowiadają te nazwy,
              a chłopcy sprawdzają poprawność wykonania zadania i określają, czy p jest na początku, w środku czy na końcu słowa.
              Zabawę powtarzamy po wymienieniu obrazków na inne i zamianie ról między dziećmi.
            8.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 73. Rysowanie po śladzie konturów pająków i wzorów. Pisanie po śladzie liter p, P oraz
              sylab z literą p, P.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
              6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.
   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108