Page 105 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 105

TYDZIEŃ 8  •  Pobaw się ze mną  •  103



              prawą stronę, Rufa! – biegną na koniec sali, Dziób! – biegną do przodu, Pokład! – stoją nieruchomo w miejscu. Po każ-
              dej komendzie odpada osoba, która najpóźniej wykonała zadanie lub się pomyliła. Zabawa powinna być prowadzona
              w szybkim tempie.
              x Zabawa rozwijająca słuch fonematyczny „Gdzie słyszysz pa?”. N. kładzie przed dzieckiem zbiór obrazków. Niektóre z nich
              przedstawiają przedmioty, których nazwy zawierają sylabę pa. Dzieci sprawdzają, w jakim miejscu występuje ta sylaba:
              na początku, w środku czy na końcu. Odpowiednio segregują obrazki.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa słowna „Zapamiętywanka”. Dzieci siedzą w kole. Jedno z nich mówi wyraz zaczynający się określoną głoską,
              np.: p. Następna osoba powtarza ten wyraz i wypowiada inny, też na tę głoskę. Kolejne dziecko powtarza podane wyra-
              zy i dopowiada jeszcze jeden, np.: pierwsze dziecko: Półka, drugie dziecko: Półka, pestka, trzecie dziecko: Półka, pestka,
              pudełko itd.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 74. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę p; kolorowanie w mo-
              delach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce p na niebiesko. Odczytywanie i łączenie takich samych wyrazów.
              x Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Bawmy się!
            Cele:
              u
              trwalanie znajomości figur geometrycznych
              doskonalenie umiejętności przeliczania elementów i porównywania liczebności
               t
              s
              warzanie sytuacji sprzyjających integracji rówieśników w grupie
              kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo-zadaniowych
              ozwijanie aktywności ruchowej.
              r
                Pomoce: gazety, kosz, bębenek, obręcze, CD (dowolne nagranie skocznej muzyki), KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawy z gazetami:
              –  Dzieci ustawiają się wokół sterty gazet. Kolejno podchodzą do środka i manipulując gazetami, próbują wydobyć jakiś
                dźwięk poprzez np.: darcie, składanie, zwijanie, zgniatanie, potrząsanie.
              –  N. rozdaje gazetę każdemu dziecku. Dzieci kładą gazety na podłodze (jako kałuże). Bieg, marsz, podskoki, skoki przez
                kałuże, omijanie, slalom.
              –  Gazety rozłożone są na podłodze. Dzieci biegają lub maszerują po sali w rytm bębenka, omijając gazety; na przerwę
                w graniu stają na gazecie. Po powtórzeniu zabawy zostaje tylko jedna gazeta na parę. Po kolejnych powtórzeniach ga-
                zety są składane na pół, aż do momentu, kiedy każde dziecko z pary stoi na gazecie na jednej nodze.
              –  Taniec w parach – trzymanie gazety czołami, kolanami, plecami, brzuchami itp.
              –  Zgniatanie gazet w kule (oburącz, prawą, lewą ręką). Swobodna zabawa kulami: kopanie, podrzucanie, chwytanie,
                celowanie do kosza, toczenie, przeskakiwanie, dmuchanie...
              –  Marsz w kole, wrzucanie kul do kosza.
            2.  Zabawa dydaktyczna „Gazetowe figury”. Dzieci podzielone na zespoły układają z gazetowych kul kształty figur geome-
              trycznych – koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt.
            3.  Zabawa „O ile mniej – o ile więcej?”. N. wkłada do 2 obręczy kule. Dzieci przeliczają je i porównują liczebność zbiorów.
              Używają określeń: mniej o, więcej o, tyle samo.
            4.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 75. Przeliczanie elementów i zaznaczanie, w którym zbiorze jest więcej. Odnajdywanie
              w każdym rzędzie figurki różniącej się od pozostałych; określanie, która to figurka z kolei.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110