Page 101 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 101
TYDZIEŃ 7 • Jesień w parku i w ogrodzie • 99
x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 70. Tworzenie zbiorów i porównywanie ich liczebności. Rysowanie strzałek na papierze
w kartkę zgodnie z kodem.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Gra dydaktyczna „Uważaj na kulkę”. N. przygotowuje na podkładce 12 guzików i kulkę. Gra dwoje dzieci. Dzieci same
ustalają, które z nich zaczyna. Gra polega na tym, że każdy gracz, gdy przyjdzie jego kolej, bierze jeden guzik lub dwa
guziki. Sam podejmuje decyzję, ile guzików weźmie. Przegrywa ten, kto jako ostatni będzie musiał wziąć kulkę. Po kil-
kukrotnym powtórzeniu gry N. pyta: Co trzeba zrobić, aby nie wziąć kulki? Czy w lepszej sytuacji jest pierwszy gracz, czy
drugi? Czy są jakieś zasady, które pozwalają wygrać? – rozwijanie logicznego myślenia, umiejętności przewidywania,
planowania strategii gry.
x Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 71. Odszukiwanie i liczenie wskazanych elementów na ilustracji, rysowanie odpowied-
niej liczby kresek.
x Zabawa na czworakach „Slalom w tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
Temat: Jaką mamy pogodę jesienią?
Cele:
wprowadzenie symboli graficznych
u
trwalenie znajomości nazw i kolejności dni tygodnia
doskonalenie umiejętności słuchania utworu literackiego
r
ozwijanie wyobraźni
u
trwalenie umiejętności ubierania się odpowiednio do pogody
ozwijanie słownictwa.
r
Pomoce: znaki synoptyczne, tygodniowa plansza pogodowa (nazwy dni tygodnia z miejscami do umieszczenia
symboli pogodowych), nagranie odgłosów deszczu i wiatru, komplet obrazków przedstawiających ubrania na róż-
ne pory roku, kasztany.
Przebieg zajęć:
1. N. inicjuje rozmowę na temat jesiennej pogody. Zadaje pytania, np.: Po czym poznajemy jesień? Jaka jest zazwyczaj pogo-
da jesienią? Czy pogodę można „zapisać”? Jakimi rysunkami możemy ją przedstawić? Omówienie znaków synoptycznych.
2. Wprowadzenie kalendarza pogody – nazywanie zjawisk atmosferycznych i dopasowywanie do nich znaków synoptycz-
nych. Przypomnienie nazw dni tygodnia i umieszczenie znaków synoptycznych w kalendarzu pogody. Ustalenie, że co-
dziennie po śniadaniu będzie uzupełniany kalendarz pogody.
3. Słuchanie i omówienie wiersza Doroty Gellner Deszczowy smok.
Deszczowy smok
O! Smok deszczowy O! Już jest w wodzie!
wyłazi z rynny! Kicha i prycha.
Ten – a nie tamten. – Niech się nikt więcej
Ten – a nie inny. tutaj nie wpycha!
Deszczowym krokiem, Tu moja głowa,
deszczowym skokiem tam moja pięta,
pędzi, mrugając cała kałuża
deszczowym okiem. jest już zajęta!
– Dajcie mi – wrzeszczy – Dorota Gellner
jakąś kałużę!
To się w kałuży
cały zanurzę!