Page 99 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 99

TYDZIEŃ 7  •  Jesień w parku i w ogrodzie  •  97



              Przykłady zagadek:

              Jesienią pod dębem, rozrzucone wszędzie.         Kolorowe z drzew spadają,
              Już pewnie wiecie, że są to…                     dzieci bukiety z nich układają.
              (żołędzie)                                       (liście)

              Z nich korale można zrobić                       Jesienią w sadzie zbierane,
              lub ludziki przyozdobić.                         świetnie pasują na drugie śniadanie.
              Nie rób takiej dziwnej miny,                     Mama do ciasta ich użyć może.
              to są kulki…                                     Pieczone są pyszne, gdy zimno na dworze.
              (jarzębina)                                      (jabłka)
                                                                           Agnieszka Kolankowska
              x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 68. Omówienie ilustracji, utrwalenie wiedzy na temat owoców i warzyw zbieranych je-
              sienią w ogrodzie, w sadzie i na polu. Dorysowywanie owoców zgodnie z liczbą oczek na kostce, nazywanie drzew.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Co słyszysz?”. N. pyta, wypowiadając głoskami wyrazy: Co słyszysz, gdy mówię „d–o–m” („m-o-t-y-l”, „z-a-m-
              -e-k”)? Dziecko podaje wyraz i dobiera obrazek. Następnie stwierdza, czy w danym wyrazie słychać poznaną głoskę m.
              x Zabawa „Wiewiórki do dziupli”. N. rozkłada na podłodze tyle szarf, ile jest dzieci. Na dźwięk tamburyna dzieci swobod-
              nie poruszają się po sali. Kiedy N. przestaje grać i mówi: Wiewiórki do dziupli!, każde dziecko jak najszybciej wskakuje
              do najbliższej szarfy. W kolejnych powtórzeniach zabawy N. zabiera po dwie, trzy szarfy. Dzieci, które nie zdążyły wsko-
              czyć do dziupli, odchodzą na bok i kibicują pozostałym uczestnikom.
              x Zabawa równoważna „Po linie”. Dzieci przechodzą kolejno po rozłożonej na podłodze linie, stawiając stopę przed stopą.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Zbieramy orzechy.
            Cele:
              zapoznanie z cyfrą 3
              ozwijanie sprawności manualnej
              r
              kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
              r
              ozwijanie zmysłu dotyku
              doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
                Pomoce: pudełko z otworami na ręce, kasztany, żołędzie, liście dębowe i klonowe, orzechy, jabłka, szarfy, kilka ta-
                cek z piaskiem, kartonik z cyfrą 3 (lub strona monograficzna w KP1, s. 69), KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Zaczarowane pudełko”. Wybrane dziecko wkłada ręce w otwór pudełka, w którym są różne dary jesieni, i wy-
              biera jeden okaz. Podaje jego nazwę, wyjmuje, sprawdza, czy odgadło, i wkłada do jednej z szarf. Kolejne dzieci wyko-
              nują tę samą czynność. Jeśli wylosują ten sam element co poprzednicy, dokładają go do odpowiedniej szarfy – tworzenie
              zbiorów. Następnie wszystkie dzieci liczą, po ile darów jesieni jest w każdej szarfie.
            2.  N. prezentuje cyfrę 3, drukowaną i pisaną. Omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry w powietrzu, na
              plecach kolegi, na tackach z piaskiem.
            3.  Zabawa ruchowa „Trzy orzechy w dziupli”. Dzieci tworzą trzy drużyny poprzez kolejne odliczanie do trzech: Jeden, dwa,
              trzy, jeden… (Jedynki tworzą pierwszą drużynę, dwójki – drugą, trójki – trzecią). Zawodnicy z każdej drużyny biegną
              do szarfy-dziupli, zabierają trzy orzechy i wracają do kolejnych zawodników, którzy z tymi orzechami biegną do szarfy,
              zostawiają w niej orzechy i wracają do zespołów. Wtedy po orzechy ruszają następni uczestnicy. Na zakończenie zabawy
              N. pyta, która drużyna wykonała zadanie jako pierwsza, która jako druga, która jako trzecia. Nagrodzenie wszystkich
              zawodników brawami.
            4.  Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 69. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
              cyfry po śladzie.
   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104