Page 94 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 94

92  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Maja lubi motyle”. Zapoznanie z literą m, M (wy-
          słuchanie wierszyka – KP1, s. 64, budowanie modeli wyrazów motyl i Maja, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach sły-
          chać głoskę m – KP1, s. 64, układanie wyrazów z literą m, M). Zabawa ruchowa „Motyle na kwiatach”. Zabawa dydaktyczna
          „Odszukaj literę m, M”. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 65.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw VII.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 8; IV 2, 3, 4, 5, 8, 9, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Obrazki z patyków”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego (hulajnóg, rowerków).
            obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2; IV 1, 11, 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa grafomotoryczna „Jesienny wiatr”. Rysowanie na dużym arkuszu papieru dużych okręgów – ćwiczenia rozma-
            chowe ręki, nabieranie śmiałości w kreśleniu kształtów.
             x Zabawa matematyczna „Oczka na kostce”. Każde dziecko otrzymuje kostkę i ogląda ją – stara się zapamiętać, ile oczek
            jest po przeciwnej stronie np. czterech oczek. Następnie dzieci rzucają kostką do gry. Mówią, ile oczek wyrzuciły, a ile
            oczek znajduje się na dole kostki.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa rozwijająca zmysł dotyku „Jaki to kształt?”. Dzieci z zasłoniętymi oczami rozpoznają kształty figur geometrycz-
            nych za pomocą dotyku (dłońmi manipulują klockami w kształcie figur lub płaskimi figurami wyciętymi ze sztywnego
            papieru). Podają przykłady przedmiotów codziennego użytku w danym kształcie.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 66. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę m; kolorowanie w mode-
            lach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce m na niebiesko. Czytanie tekstów wyrazowo-obrazkowych.
             x Zabawa skoczna „Przeprawa przez rzekę po kamieniach” (zob. Zestawy gier i ćwiczeń ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
          Temat: Maja lubi motyle.
          Cele:
            zapoznanie z literą m, M
            r
            ozwijanie spostrzegawczości
            ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
            r
            trwalanie wyglądu poznanych liter
            u
            zachęcanie do odczytywania wyrazów
            u
            trwalenie znajomości pojęcia tyle samo
            doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
               Pomoce: kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z literami, tekst zawierający wyrazy z literą m, M, niebieskie
               flamastry, papierowe kwiaty z różną liczbą płatków, tamburyn, KA, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wierszyka – KP1, s. 64.
          2.  Prezentacja litery m, M – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery.
            Wymieniają przykłady słów z głoską m w nagłosie, w śródgłosie i w wygłosie.
          3.  Budowanie modeli wyrazów motyl, Maja z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na ozna-
            czenie spółgłosek).
            Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
          4.  Układanie wyrazów motyl, Maja poprzez umieszczenie litery m, M w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyra-
            zów z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
            Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
            6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
          5.  Prezentacja podpisów do obrazków motyl, Maja – czytanie globalne. N. zachęca również dzieci do układania wyrazów
            z poznanych liter, np.: ma, my, mim, mam, mama, mamo – KA, k. 36–37.
   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99