Page 90 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 90

88  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          N. i dzieci. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Światła na skrzyżowaniu”. Podziękowanie i pożegnanie gościa. Wykonanie
          ćwiczeń w KP1, s. 61.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw VI.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 7; III 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9; IV 9, 15, 20

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Wąż”. Jazda na hulajnogach. Zabawa „Policjant” – utrwalenie zasad ruchu drogowego.
            obszary z podstawy programowej: I 4, 5; II 8; III 2, 5; IV 18; IV 9



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 60. Opowiadanie historii przedstawionej na obrazkach. Swobodne rozmowy na temat
            „W jakich sytuacjach mogę poprosić o pomoc pana policjanta?”.
             x Zabawa „Dokończ wyraz”. N. podaje dziecku obrazek i wypowiada pierwszą sylabę nazwy narysowanego na nim elementu,
            np. ko- (-tek). Dziecko ma dopowiedzieć sylabę, aby powstał wyraz. Stopniowo N. pokazuje obrazki o dłuższych nazwach
            3–4-sylabowych, np.: sa-mo-chód, sy-gna-li-za-tor – ćwiczenie słuchu fonematycznego oraz analizy i syntezy słuchowej.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa dydaktyczna „Kogo wezwać na pomoc?”. N. pokazuje dzieciom obrazki lub planszę tematyczną. Zadaniem
            dzieci jest połączenie postaci (policjanta, ratownika medycznego i strażaka) z pojazdami i numerami telefonów alar-
            mowych. N. lub chętne dziecko opisuje pewną sytuację, a dzieci odpowiadają, którą ze służb ratowniczych należy we-
            zwać na pomoc. Przykłady:
            Mały chłopiec stoi na ulicy i płacze, chyba się zgubił.
            Widzisz wypadek samochodowy, są osoby poszkodowane.
            Pali się dom.
             x Zabawa „Tropiciele liter”. Każde dziecko otrzymuje karteczkę z wydrukowanym zdaniem. Przy stoliku zaznacza na czer-
            wono w tekście wszystkie wskazane litery (samogłoski). W zależności od umiejętności dzieci N. poleca odszukanie kilku
            z wprowadzonych do tej pory liter: a, A, o, O, e, E, i, I, u, U, y, np. dwóch: a, A i u, U.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Praca policjanta kierującego ruchem drogowym.
          Cele:
            oszerzenie wiadomości na temat roli i zadań policjanta w ruchu drogowym
            p
            u
            trwalenie znajomości numerów alarmowych i umiejętności powiadamiania odpowiednich służb
            kształtowanie postawy zaufania i otwartości w kontaktach z gośćmi.
               Pomoce: KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie i przedstawienie policjanta.
          2.  Przypomnienie dzieciom celu i przebiegu spotkania.
          3.  Omawianie przez policjanta: roli i zadań policji w ruchu drogowym, rodzajów umundurowania, numerów telefonów
            alarmowych i korzystania z nich. Przekazanie informacji, że policjant to osoba, której można zaufać, która może pomóc
            dziecku w sytuacji zagrażającej jego bezpieczeństwu. Zaproszony gość mówi także o poruszaniu się dzieci po drogach
            i niebezpieczeństwach, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze. Omawia sposoby, jak unikać i pokonywać zagrożenia.
            Wspomina o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Mówi, jak bezpieczne podróżować autem. Pokazuje nie-
            które znaki, jakich używa policjant kierujący ruchem drogowym.
          4.  Zadawanie pytań policjantowi przez N. i dzieci.
          5.  Wspólna z policjantem zabawa orientacyjno-porządkowa „Światła na skrzyżowaniu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
          6.  Podziękowanie i pożegnanie gościa.
          7.  Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 61. Łączenie numeru alarmowego z odpowiednim pojazdem, przypomnienie zakresu
            zadań poszczególnych służb ratowniczych. Kolorowanie numeru 112.
   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95