Page 104 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 104

102  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Październik



          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Pacynki.
          Cele:
            r
            ozwijanie kreatywności
            doskonalenie sprawności manualnej
            u
            kazanie możliwości łączenia elementów.
               Pomoce: skarpetka dla każdego dziecka (lub zszyte kawałki sztywnego materiału lub filcu w dowolnych kształ-
               tach, tak żeby dziecko mogło włożyć rękę do środka), klej wikol, kolorowa wełna, guziki, koraliki, papier samo-
               przylepny lub naklejki, nożyczki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozwiązywanie zagadki wprowadzającej.


            Jak nazywają się takie zabawki, co ze skarpetki powstają?
            Bawimy się nimi w teatrzyk i dużo radości nam dają.
            (pacynki)
                        Anna Słomińska

          2.  Prezentacja pacynek przygotowanych wcześniej przez N. oraz materiałów potrzebnych do ich wykonania.
          3.  Omówienie sposobu zrobienia pacynki.
          4.  Wykonanie pacynek przez dzieci według własnych pomysłów. (N. pomaga w przymocowaniu niektórych elementów).
          5.  Prezentacja prac.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacje zmian w przyrodzie późną jesienią – swobodne wypowiedzi dzieci.
             x Zabawa bieżna „Berek z piłkami”. N. wyznacza dwoje dzieci, które będą berkami. Pozostałe dzieci mają za zadanie nie
            dać się złapać. Niektórzy z uciekających dostają od N. piłki. Osoby z piłkami nie mogą być dotykane przez berków. Piłki
            powinny być cały czas rzucane do dzieci, które są w pobliżu. Dziecko, które upuści piłkę, zostaje berkiem.




          WTOREK   emat: Zabawy z gazetami.
                           t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa ruchowa „Sztorm na morzu”. Zabawa rozwijająca słuch fonematyczny
          „Gdzie słyszysz pa?”. Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII. Zabawa słowna „Zapamiętywanka”. Wykonanie ćwiczeń w KP1,
          s. 74. Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 8, 9; IV 2, 4, 8, 19, 20

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Razem bawmy się!”. Zabawy z gazetami, m.in.: bieganie, omijanie,
          skoki, taniec w parach, zgniatanie, rzucanie do kosza. Zabawa dydaktyczna „Gazetowe figury”. Zabawa „O ile mniej – o ile
          więcej?”. Wykonanie ćwiczeń w KP1, s. 75.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw VIII.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9; III 2; IV 1, 2, 11, 12, 15

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z elementem rzutu „Czarny kolor”. Zabawa równoważna „Kto szybciej?”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 8; II 3; III 2; IV 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa „Sztorm na morzu”. Dzieci stoją na środku sali zwrócone w jednym kierunku. N. podaje wcześniej usta-
            lone hasła, na które dzieci odpowiednio reagują, np.: Lewa burta! – biegną na lewą stronę sali, Prawa burta! – biegną na
   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109