Page 109 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 109

TYDZIEŃ 8  •  Pobaw się ze mną  •  107



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa słuchowa „Głuchy telefon”. Dzieci mówią szeptem słowo rozpoczynające się głoską p.
              x Zabawa „Opowiedz, co jest na obrazku”. Dzieci przyglądają się ilustracji (dowolnej, wybranej przez N.) i odpowiadają
              na pytania, np.:
              W którym miejscu jest… ?
              Gdzie na kartce znajduje się… ?
              Gdzie stoi… ?
              Uwaga: N. zadaje pytania tak, żeby dzieci odpowiadały, używając określeń typu: w prawym górnym rogu kartki, w lewym
              dolnym rogu kartki, za, pod, obok, na lewo od, na prawo od, przed itp.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań – utrwalanie umiejętności współdziałania w grupie.
              x Wykonanie ćwiczenia w KP1, s. 78. Gra w parach – kolorowanie obrazka według instrukcji.
              x Zabawa rzutna „Traf i zdobądź punkty” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Układamy historyjki.
            Cele:
              kształtowanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi
              ozwijanie wyobraźni
              r
              doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego
              doświadczalne poznanie zjawiska akustycznego – rozchodzenia się fal dźwiękowych.

                Pomoce: kubeczki po jogurtach (o pojemności 0,5 l), sznurki (o długości ok. 3 m), sprzęt gimnastyczny.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa słowna „Nasza historyjka”. Dzieci siedzą w kole. N. zaczyna opowieść na dowolny temat, dzieci kolejno ją kon-
              tynuują.
            2.  „I co dalej?” – N. opisuje sytuacje z życia przedszkolaków. Zadaniem dzieci jest wymyślanie zakończenia historyjek.
            3.  Zabawa badawcza „Halo?”. Dzieci dobierają się w pary. Konstruują prosty aparat telefoniczny z dwóch kubeczków po
              jogurcie oraz sznurka. W dnie plastikowych kubeczków robią małe otwory, przewlekają przez nie końce sznurka i za-
              wiązują supełki (wewnątrz kubków). Dzieci luźno rozciągają sznurek i mówią szeptem do kubeczków.
              Uwaga: Sznurek nie może dotykać żadnych przedmiotów ani leżeć na podłodze.
            4.  Zabawa „Mamo (Tato), chcę ci powiedzieć…”. Dzieci w parach przyjmują role rodzica i dziecka. Prowadzą rozmowę te-
              lefoniczną przez skonstruowany wcześniej aparat. Opowiadają, co ciekawego wydarzyło się w przedszkolu.
            5.  Zabawa ruchowa „Tor przeszkód”. N. wyznacza tor, który pokonują dzieci, np.: przejście po ławeczce, turlanie na mate-
              racu, przejście po kamieniach gimnastycznych, rzut woreczkiem do celu, przejście przez szarfę.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Rysujemy zakończenie historyjki.
            Cele:
              ozwijanie wyobraźni
              r
              kształtowanie sprawności manualnej
              doskonalenie umiejętności przedstawiania treści w pracy plastycznej
               t
              warzanie okazji do nabierania przez dzieci pewności siebie i śmiałości podczas przedstawiania własnych prac.
              s
                Pomoce: kredki, KP1.
   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114