Page 111 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 111

TYDZIEŃ 8  •  Pobaw się ze mną  •  109



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Tangram.
            Cele:
              r
              ozwijanie wyobraźni
              doskonalenie percepcji wzrokowej
              r
              ozwijanie logicznego myślenia
              wprowadzenie pojęcia tangram.
                Pomoce: nożyczki, klej, białe kartki papieru, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  „Co to jest tangram?” – prezentacja N. i krótkie wprowadzenie:
              Tangram to łamigłówka (układanka), znana od wieków, pochodzi z Chin. Tangram składa się z siedmiu figur geometrycz-
              nych, które powstały przez rozcięcie kwadratu. Układanie tangramu polega na takim wykorzystaniu wszystkich elementów,
              aby powstał pewien wzór, kształt, najlepiej zbliżony do czegoś. Części tangramu muszą do siebie przylegać, ale nie mogą na
              siebie nachodzić. Każdy element można dowolnie obracać.
            2.  Wycinanie elementów tangramu z KP1, s. 79.
            3.  Układanie obrazków według wybranego wzoru.
            4.  Naklejanie na kartce powstałego obrazka z części.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Układanie mandali z materiału przyrodniczego, np.: z piasku, kamyków, kasztanów, liści.
              x Zabawa skoczna „Przeskocz przez kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116