Page 53 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 53
TYDZIEŃ 4 • Lecą liście kolorowe • 51
I zaczęła wrzucać do koszyczków laskowe orzeszki, a były takie duże, że ho, ho .
Przyjaciele podziękowali i poszli dalej . Tup, tup, tup, mijali coraz więcej różnych drzew, z których leciały liście jak
kolorowy deszcz .
Nagle spod sterty liści wyszedł jeż i pofukiwał coś do siebie, fu, fu . Zatrzymał się tuż przed Trampolinkiem .
Spojrzał czarnymi koralikami na gości i kiwnął uprzejmie łebkiem:
– Kogo prowadzisz, lisiczko, po ścieżce pełnej liści?
– Trampolinka i jego przyjaciół, bo szukają leśnych skarbów .
– Przecież chodzą po prawdziwych skarbach! – zdziwił się jeż . – Spójrzcie pod nogi, ile jest tutaj liści złotych,
czerwonych i brązowych .
Poszukiwacze skarbów ułożyli bukiety z liści, uścisnęli jeżowi łapki na pożegnanie i lisiczka poprowadziła ich dalej .
Wędrowali coraz głębiej w las . Wtem zatrzymali się, wstrzymując oddech ze zdumienia… Zobaczyli sarenkę,
która ze smakiem zajadała grzybka .
– Kogo prowadzisz, lisiczko, leśną ścieżką, gdzie są najlepsze miejsca grzybowe? – zapytała sarenka .
– Trampolinka i jego przyjaciół, bo szukają leśnych skarbów .
– No to znaleźli skarby – ucieszyła się sarenka . – I podgrzybki, i kurki, i maślaki, i borowiki . Proszę bardzo, zbierajcie,
ile wam potrzeba .
Wreszcie koszyki były pełne . Podziękowali sarence i wrócili na ścieżkę .
– Hej hop! – odezwał się Trampolinek . – Chyba na dzisiaj zakończymy nasze poszukiwania, bo już żaden skarb, nawet
malutki, nie zmieści się do koszyka .
Lisiczka odprowadziła ich na skraj wrzosowiska .
– Dziękujemy, dziękujemy za wspaniałą wyprawę – wołali na przemian Anielka, Tygrysek, Zajączek i Trampolinek .
Obiecali miłej przewodniczce, że wkrótce ją odwiedzą . A lisiczka już biegła po leśnych dróżkach i nuciła cichutko, coraz ciszej:
Pani Jesień skarby w lesie
rozrzuciła wszędzie.
Barwne liście – oczywiście,
grzyby i żołędzie.
Następnego dnia, kiedy pani Jesień pomagała wiatrowi przenosić nitki babiego lata, zobaczyła na jednej z nich kopertę
z napisem Podziękowanie dla Pani Jesieni . W środku był rysunek, a na nim żołędzie, orzeszki laskowe, liście i grzyby .
Nie było podpisu, tylko cztery uśmiechnięte buzie . Jak myślicie, czyje?
Urszula Piotrowska
6. Omówienie treści opowiadania. N. kieruje pytania, np.: Co zobaczył Trampolinek nad głową podczas skoków?
Co to jest babie lato? Jakie dary jesieni zebrał Trampolinek z przyjaciółmi w lesie? Czyje buzie były na rysunku dla pani Jesieni?
7. N., manipulując kukiełką Trampolinka, zapowiada zagadki. Pokazuje koszyk z ukrytymi w nim skarbami zdobytymi
przez Trampolinka i jego przyjaciół: żołędziami, orzechami laskowymi, liśćmi, grzybami. (W koszyku mogą znajdować
się również inne elementy niezwiązane z opowiadaniem). Zadaniem dzieci jest wyłonienie jesiennych skarbów i opisa-
nie ich (z uwzględnieniem kształtu, barwy, ciężkości itp.).
8. Zabawa ,,Dopasuj zwierzę do jesiennego skarbu”. N. rozkłada cztery ilustracje z zwierzętami (dzikiem, wiewiórką, jeżem
i sarną). Dzieci mają za zadanie połączyć każde zwierzę z jesiennym skarbem. W razie potrzeb N. odczytuje odpowiednie
fragmenty opowiadania.
9. Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 22–23). Dzieci przyglądają się ilustracji. Odszukują i wskazują 5 jesiennych oznak
(np.: 1. kasztany, 2. liście, które opadły, 3. zmienione kolory liści na drzewach, 4. dojrzałe owoce (jabłka i gruszki)
na drzewach, 5. robienie zapasów na zimę przez wiewiórki). Następnie kolorują liście.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne połączone z degustacją owoców.
Temat: Owoce w koszykach.
Cele:
b
udzenie wrażliwości dotykowej
r
ozwijanie spostrzegawczości
doskonalenie umiejętności przeliczania elementów zbioru
r
ozwijanie sprawności manualnej.
Pomoce: gruszki, jabłka, śliwki, trzy koszyki, nóż, deska, miska, KP1.
Przebieg zajęć:
1. N., nawiązując do poprzednich zajęć, mówi dzieciom, że pani Jesień co roku zostawia skarb również w sadzie, są one inne
niż w lesie. Dzieci zastanawiają się i mówią, jakie to mogą być skarby. W razie potrzeby N. naprowadza dzieci na odpo-
wiedź – owoce (jabłka, gruszki, śliwki).