Page 50 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 50

48  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa relaksacyjna „Masażyki”. Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba siada plecami do partnera. Ten rękami wykonuje
            na jej plecach ruchy ilustrujące zdania: Pada delikatny deszczyk. Przechodzi słoń. Kotek pije mleczko itp.
             x Zabawa integrująca w kręgu. Dzieci wykonują komendy N.: Machamy dwiema rękami. Machamy tylko jedną ręką.
            Obra ca my głowę w jedną stronę. Mrugamy do siebie itp.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy, fotograf patrzy!”. N. wybiera ochotnika, który wchodzi do środka koła – jest
            fotografem robiącym zdjęcia osobom stojącym w kole. Dzieci chodzą po obwodzie koła, ale na hasło wypowiedziane
            przez fotografa: Raz, dwa, trzy, fotograf patrzy! zastygają w bezruchu. Kto się poruszy, zamienia się miejscami z foto-
            grafem.
             x Ćwiczenie usprawniające język – kląskanie.
             x Zabawa ruchowa „Rzut w kręgle” (zob. Zestaw gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Zabawne zdjęcia.
          Cele:
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            kształtowanie kreatywności w działaniach plastycznych
            doskonalenie zwinności i zręczności
            n
            abywanie umiejętności pracy w grupie
            kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała.

               Pomoce: 2 techniczne arkusze papieru (format A2), kolorowe bibuły, włóczka, skrawki materiałów, nożyczki, klej,
               taśma, flamastry, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „Głowa, ramiona…”. Dzieci poruszają się po okręgu w prawą stronę. Na hasło N. – nazwa części
            ciała – dzieci dotykają tej części ciała i zastygają. Następnie ruszają się w przeciwną stronę i reagują na dalsze
            komendy N.
          2.  N. dzieli grupę na dwa zespoły: dziewczynki i chłopcy. Każda grupa ma za zadanie narysować na technicznym arkuszu
            papieru (format A2) postać i przyozdobić ją kolorową bibułą, skrawkami materiałów i włóczką, pamiętając o tym,
            że w miejscu głowy zostanie wycięty otwór.
          3.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
          4.  Każda osoba z grupy staje za swoim arkuszem papieru, przytrzymuje go rękami, a w miejsce otworu wstawia głowę.
            N. robi zdjęcie.
          5.  Omówienie pracy. Dzieci siadają w kręgu i rozmawiają o tym, co im się podobało, a co nie podczas wykony wania
            zadania.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Czarodziejska lina”. N. rysuje na podłożu linię. Zadaniem każdego przedszkolaka jest przejście po niej, np.:
            skacząc na jednej nodze, idąc na czworakach, klaszcząc pod kolanem.
             x Zabawa skoczna „Kto dalej?”. Dzieci ustawiają się w jednym rzędzie i oddają skok, którego odległość zostaje zaznaczona
            i podpisana imieniem. Wygrywa ta osoba, która oddała najdłuższy skok.
   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55