Page 55 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 55

TYDZIEŃ 4  •  Lecą liście kolorowe  •  53



              x Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 1 i ćw. 2, s. 26). Dzieci rysują szlaczki po śladzie. Następnie kolorują pola z literą o, O,
              aby sprawdzić, co ukryło się na rysunku.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z elementami wspomagania rozwoju mowy.
            Temat: W sklepie warzywno-owocowym.
            Cele:
              zapoznanie z literą O
              ć
              wiczenie słuchu fonematycznego
              wiczenia ruchowe utrwalające kształt litery O
              ć
              zachęcanie do aktywnego uczestnictwa we wspólnych działaniach
              wzbogacenie słownictwa o wyrazy związane z wyposażeniem sklepu.

                 Pomoce: tasiemka materiałowa, warzywa, owoce, koszyki, kasa fiskalna, pieniądze, kredki, materiały do wyklejania
                 (np. bibuła), KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. układa tasiemkę na dywanie w kształcie litery O. Dzieci kolejno przeskakują po literze na jednej nodze.
            2.  Zabawa „Mali detektywi”. Dzieci mają za zadanie odnalezienie przedmiotów, w których nazwach znajduje się głoska o
              (w dowolnym miejscu słowa).
            3.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 24). Dzieci kolorują lub wyklejają (np. bibułą) literę O. Następnie rysują palcem jej
              kształt na kartce i w powietrzu.
            4.  N. prezentuje dwa koszyki lub skrzynki: z warzywami i z owocami. Dzieci wskazują grupę produktów, której nazwa roz-
              poczyna się głoską o. Podają propozycje miejsc, w których można kupić owoce i warzywa.
            5.  N. ustawia kasę fiskalną, wagę, koszyki (jako zabawki lub obrazki z tymi przedmiotami). Następnie rozmawia z dziećmi
              o wyposażeniu sklepu warzywno-owocowego i normach zachowania, jakie w nim obowiązują, np.: Jakie produkty znaj-
              dują się w sklepie warzywno-owocowym? Czym płacimy w sklepie? Co trzeba powiedzieć, gdy się wchodzi do sklepu, a co,
              gdy się z niego wychodzi? Jak nazywa się osoba, która sprzedaje?
            6.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 2, s. 25). Dzieci wybierają przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską o
              i nalepiają je w koszyku Trampolinka: okulary, ogórki, owieczka, owoce, odkurzacz, obrazek, osiołek.
            7.  Dzieci wspólnie z N. urządzają w sali kącik tematyczny – ustawiają przedmioty i zabawki, służące do zabawy w sklep.
            8.  Zabawa „Mój sklep”. N. wybiera spośród dzieci sprzedawcę. Pozostałym uczestnikom rozdaje karteczki z narysowanymi
              warzywami i owocami, które mają kupić. Odgrywanie scenek w sklepie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawy w piaskownicy. Próby rysowania litery O patykiem lub palcem na piasku; układanie kształtu litery z kamyków.
              x Szukanie i wskazywanie okrągłych rzeczy znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym.




            Środa    temat:  Jesienny spacer.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia oddechowe z piłeczką. Zabawa w parach „Poprowadzę cię”. Ćwiczenia
            poranne – Zestaw IV. Wykonanie pracy plastycznej z KA. Zabawa ruchowa rzutna „Sprytne stopy”. Wykona nie ćwiczenia w KP1 –
            wskazywanie niepasującego obrazka i uzasadnianie wyboru.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 6; III 1, 5, 8; IV 2, 5, 8, 11, 12
   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60