Page 56 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 56

54  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia przyrodniczo-techniczne – jesienne stworki. Wysłuchanie wiersza Iwony Rup Kasz-
          tankowe zabawki. Zebranie kasztanów, żołędzi i liści podczas spaceru. Praca konstrukcyjna „Jesienne stworki”. Zabawa
          parateatralna „Jesienny teatrzyk”. Zabawa matematyczna „Zaczarowane kasztany”.   ▶  2. Zajęcia umuzykalniające –
          na jesiennej wycieczce. Ćwiczenie słuchowo-ruchowe „Muzyczny spacer po lesie”. Poznanie piosenki  Jesienna
          wycieczka. Zabawy ruchowe do piosenki z wykorzystaniem kasztanów. Ćwiczenie relaksacyjne.
            obszary z podstawy programowej: I 7, 9; II 11; III 5, 8; IV 1, 3, 5, 8, 7, 11, 15, 18

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawy bańkami mydlanymi – puszczanie i odbijanie. Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiga-
          niem „Kto ma więcej siły?”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 6; III 5, 8; IV 2, 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia oddechowe. Dzieci leżą na plecach. N. umieszcza na brzuchu każdej osoby małą piłeczkę materiałową.
            Dzieci mają za zadanie wdychać powietrze nosem i wydychać ustami w taki sposób, aby piłeczka unosiła się i opadała.
             x Zabawa ruchowa „Poprowadzę cię”. Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba z pary zawiązuje oczy drugiej, a następnie
            prowadzi partnera w różne miejsca sali. Po chwili dzieci zamieniają się rolami.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie pracy plastycznej (KA, k. 5). Dzieci wyklejają kartkę papieru liśćmi zebranym podczas spaceru lub stemplują
            na niej liśćmi zamoczonymi w farbie. Następnie wyjmują sylwetę Pani Jesieni i naklejają ją na przygotowanej kartce.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Sprytne stopy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 3, s. 27). Dzieci spośród czterech elementów w każdym rzędzie wskazują jeden,
            który według nich nie pasuje do pozostałych. Rozwiązań może być kilka, najważniejsze, aby dziecko potrafiło uzasadnić
            swój wybór, np.: w pierwszym rzędzie nie pasuje pomidor, bo jest warzywem, a pozostałe elementy to owoce albo
            nie pasuje jabłko, bo jako jedyne nie ma listka, a inne mają zielone części – szypułki lub listek.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodniczo-techniczne.
          Temat: Jesienne stworki.
          Cele:
            kształtowanie uważnego słuchania tekstu literackiego
            ozwijanie kreatywnego myślenia
            r
            zachęcanie do tworzenia własnych kompozycji
            r
            ozwijanie współpracy w parach.
               Pomoce: kasztany, żołędzie, wykałaczki, chusta.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. wita się z dziećmi. Prosi dzieci, aby uważnie wysłuchały wiersza, a dowiedzą się, co będą dziś robić. N. recytuje wiersz
            Iwony Rup Kasztankowe zabawy.


                Kasztankowe zabawki

             Przyniosę dzisiaj z parku       Z kasztanka zrobię jeszcze      Konika z żołędzi
             kasztany i żołędzie,            małego jeżyka:                  postawię na tacę
             osadzę na zapałkach,            kilka krótkich zapałek          i na tym zakończę
             fajny ludzik będzie .           do dziurek powtykam .           mą jesienną pracę .
                                                                                         Iwona Rup


          2.  Spacer do pobliskiego parku w celu zebrania kasztanów, żołędzi i liści.
   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61