Page 61 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 61

TYDZIEŃ 4  •  Lecą liście kolorowe  •  59



              x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 2, s. 29). Dzieci nalepiają owoce i warzywa zgodnie z oznaczeniami. Nazywają
              elementy w powstałych zbiorach.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa w kręgu „Dokończ zdanie”. Dzieci kolejno określają, po czym poznają, że jest już jesień. Kończą zdanie: Wiem,
              że jest już jesień, ponieważ… (np.: liście spadają z drzew; jest coraz chłodniej).
              x Ozdabianie słoików jesiennymi wzorkami z plasteliny. Słoiki mogą być postawione na parapetach jako jesienna dekora-
              cja lub mogą służyć jako wazon np. na jesienne liście.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Zajączki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze z elementami zajęć plastycznych.
            Temat: Owoce i warzywa.
            Cele:
              oznanie wyglądu i charakterystycznych cech owoców i warzyw
              p
              ozwijanie logicznego myślenia
              r
              w
              drażanie do koncentrowania uwagi na danym działaniu
              r
              ozwijanie aktywności twórczej.
                 Pomoce: warzywa i owoce, koszyki, plansze przedstawiające owoc i warzywo ze wszystkimi częściami rośliny, masa
                 solna, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. rozkłada przed dziećmi warzywa, owoce oraz dwa koszyki. Prosi dzieci, aby pomogły mu posegregować przyniesione
              zbiory. Następnie wspólnie omawiają wygląd każdego warzywa i owocu.
            2.  Zagadki słowne „Co to jest?”. Dzieci siedzą w kole. Każde wybiera w myślach jedno warzywo lub jeden owoc. Następnie
              uczestnicy zabawy kolejno je opisują lub o nich opowiadają, nie wymieniając nazwy. Pozostałe dzieci odgadują.
            3.  N. prezentuje dzieciom plansze, na których jest uwzględniony korzeń i owoc warzywa lub owocu. Omówienie składo-
              wych rośliny.
            4.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 30). Dzieci nazywają przedstawione warzywa. Wskazują korzenie, owoce lub
              kwiaty tych roślin. Następnie zaznaczają te części roślin, które nadają się do jedzenia (burak, pietruszka, cebula – wszystko;
              pomidor, fasola – owoce; kapusta – liście; kalafior – kwiat)
            5.  Lepienie z masy solnej ulubionego warzywa.
            6.  Prezentacja prac i ułożenie ich w miejscu, w którym będą mogły wyschnąć.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VIII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x „Jesienny dywanik” – zbieranie liści i układanie z nich dywanu.
              x Zabawa ruchowa „Zapasy dla wiewiórki”. N. dzieli dzieci na dwie grupy. Zawodnicy ustawiają się w rzędzie na linii startu.
              W jednym miejscu ogrodu umieszczone są 2 koła hula-hoop (dziuple dla wiewiórek), a w odległości ok. 30 metrów
              rozrzucone szyszki i orzechy. Na sygnał N. pierwsze osoby z drużyn biegną, chwytają jedną szyszkę lub jednego orzecha
              i wrzucają do swojego koła. Po powrocie do zespołów ruszają kolejne osoby. Zabawa trwa ok. 4 min. Konkurencję
              wygrywa ta grupa, która zgromadziła w swojej dziupli więcej zapasów.
   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66