Page 59 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 59

TYDZIEŃ 4  •  Lecą liście kolorowe  •  57



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa „Wietrzyk”. Dzieci stoją w kręgu. Na znak N. poruszają się na początku w prawą, a później w lewą
              stronę szybkim lub wolnym krokiem. N. wyznacza tempo kroków.
              x Lepienie z plasteliny jesiennych liści, dobieranie odpowiednich kolorów.
              x Nauka wierszyka. Dzieci kilkukrotnie powtarzają za N. rymowankę z opowiadania Urszuli Piotrowskiej W poszukiwa-
              niu skarbów jesieni (zob. TYDZIEŃ 4, Poniedziałek).


              Pani Jesień skarby w lesie
              rozrzuciła wszędzie.
              Barwne liście – oczywiście,
              grzyby i żołędzie.
                        Urszula Piotrowska


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodniczo-techniczne.
            Temat: Jesienne dary.
            Cele:
              r
              ozwijanie aktywności twórczej
              doskonalenie koncentracji uwagi
              ozwijanie zainteresowań otaczającym światem.
              r
                 Pomoce: chusta animacyjna, liście, plansze z drzewami liściastymi, koszyczki, kasztany, żołędzie, jarzębina,
                 wykałaczki, włóczka, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa „Co lubię robić w parku jesienią?”. Dzieci siedzą w kole i rozmawiają o tym, co można robić w parku
              jesienią.
            2.  Utrwalenie i podsumowanie wiadomości na temat jesiennych darów. Odpowiadanie na pytania: Co zmienia się w przy-
              rodzie? Co jesienią gubią drzewa? Co można znaleźć na jesiennym spacerze w parku? itp.
            3.  Zabawa z chustą animacyjną „Ruch liści”. Dzieci układają liście na chuście, następnie unoszą ją wysoko i obserwują,
              w jaki sposób liście opadają.
            4.  N. prezentuje plansze przedstawiające drzewa, które gubią liście i owoce jesienią. Omówienie każdego drzewa –
              określanie wielkości, kształtu i barw.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 28). Dzieci rysują linie po śladzie, nalepiają liście i owoce drzew, nazywają
              drzewa (dąb, klon, kasztanowiec). Wskazują charakterystyczne cechy każdego z nich.
            6.  Zabawa „Gdzie mieszka owoc?”. N. przygotowuje trzy koszyczki. W każdym jest jeden liść: kasztanowca, dębu
              i  jarzębiny. Obok kładzie: kasztan, żołądź i  kuleczki jarzębiny. Dzieci dopasowują owoc drzewa do koszyczka
              z liściem.
            7.  Praca techniczna „Kasztanowe pajęczynki”. Każde dziecko otrzymuje kasztan, wykałaczki i kawałki włóczki. Dzieci
              mają za zadanie przymocować wykałaczki do kasztana tak, aby tworzyły promienie (N. wcześniej wykonuje w kaszta-
              nach dziurki). Następnie kawałek włóczki zawiązują do jednej z wykałaczek i przekładają przez kolejne wykałaczki,
              uzyskując w ten sposób pajęczynkę.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne z wykorzystaniem tekstu literackiego.
            Temat: Jesienne drzewo.
            Cele:
              wrażliwianie na piękno jesiennych drzew
              u
              doskonalenie uważnego słuchania tekstu literackiego
               t
              s
              ymulowanie aktywności twórczej poprzez ekspresję słowną, ruchową, plastyczną
              ozwijanie zdolności manualnych.
              r
                 Pomoce: szary arkusz papieru, kolorowe kartki rysunkowe, klej, flamastry, liście, farby.
   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64