Page 46 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 46

44  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Potrafię to zrobić!
          Cele:
            kształtowanie u dziecka wiary w siebie i własne możliwości
            w
            drażanie do słuchania ze zrozumieniem treści opowiadania
            ć
            wiczenie sprawności manualnej.
               Pomoce: flamastry, duża kartka papieru.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. rozmawia z dziećmi o tym, co potrafią robić sami, bez pomocy rodziców.
          2.  Słuchanie opowiadania Niespodzianka dla mamy.


                Niespodzianka dla mamy


            Pewnego dnia Ola postanowiła zrobić niespodziankę dla swojej mamy, ponieważ zbliżały się jej urodziny . Wpadła na pomysł,
            że wytnie serce z papieru i ozdobi je błyszczącymi brokatami .
               Usiadła przy stoliku i rozpoczęła projekt . Zasmuciła się, ponieważ okazało się, że nie potrafi narysować serca . Zwróciła się
            o pomoc do swojej starszej siostry Ani . Ania pokazała Oli, jak należy wykonać serce . Niestety, Oli wciąż się nie udawało .
            Dziewczynka rozpłakała się i powiedziała:
               – Ja nigdy nie narysuję ładnego serca . . .
               Jednak siostra wytłumaczyła Oli, że aby się czegoś nauczyć, potrzeba czasu . Ania pocieszyła ją słowami:
               – Olu, mnie samej, gdy uczę się nowych rzeczy, nie zawsze wychodzi za pierwszym razem . Często trzeba próbować
            kilka, a nawet kilkanaście razy, dlatego nie można się zniechęcać . Usiądźmy i porysujmy serca, a po jakimś czasie
            przekonasz się, że potrafisz . Wierzę, że to zrobisz!
               Po tych słowach otuchy usiadły przy stoliku . Ola była zdumiona, bo po kilku próbach narysowała piękne serce .
            Szybko je wycięła i przyozdobiła . Była bardzo zadowolona i postanowiła, że gdy coś nie będzie jej wychodzić,
            postara się tego nauczyć .
               W dniu urodzin mamy wręczyła prezent . Solenizantka ogromnie się ucieszyła się z niespodzianki . Odtąd Ola
            została miłośniczką serc . I dowiedziała się, że nie trzeba się bać nowych rzeczy!



          3.  Rozmowa na temat opowiadania. Odpowiadanie na pytania, np.: Czego nie potrafiła zrobić Ola? Dlaczego nie należy się
            zniechęcać, kiedy próbujemy zrobić coś pierwszy raz?
          4.  Na dużej kartce papieru każde dziecko za pomocą kolorowych flamastrów przedstawia graficznie swoje mocne strony.
          5.  Zabawa „Jaki to rytm?”. Dzieci siedzą w kręgu. N. dla każdej osoby wyklaskuje rytm. Dzieci, odtwarzają go.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Co potrafią moje uszy?
          Cele:
            kształtowanie uważnego słuchania
            r
            ozwijanie pamięci słuchowej i muzycznej
            r
            ozwijanie wyobraźni słuchowej
            p
            rzypomnienie i powtórzenie brzmienia przedszkolnych instrumentów perkusyjnych
            kształtowanie reagowania ruchem na dźwięki
            trwalenie piosenki Trampolinek i my.
            u
               Pomoce: torebka foliowa, gazeta, pęk kluczy, mała butelka z wodą i kubek, zamek błyskawiczny (w kurtce, torebce,
               bluzie itp.), bębenek, tamburyn, trójkąt, kołatka, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa wprowadzająca na temat: Do czego potrzebne są ludziom uszy? – N. zbiera odpowiedzi, zadaje pytania pomoc-
            nicze, na koniec krótko podsumowuje, że bez uszu, bez możliwości słyszenia nie żyłoby się ludziom łatwo. Proponuje
            to sprawdzić.
   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51