Page 42 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 42

40  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          Zadania popołudniowe
             x Zabawa koralikami różnej wielkości – nawlekanie koralików na gumkę (wykonanie bransoletek i naszyjników).
             x Zagadki słowne „Czy wiesz, kto to jest?”. Dzieci stoją w kręgu. N. słownie opisuje charakterystyczne cechy zewnętrzne
            i wewnętrzne jakieś osoby. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, o kim mówi N.
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 16). Dzieci rysują ramkę i ozdabiają ją, nawiązując do pory roku, w jakiej
            obchodzą urodziny. W ramce wykonują swój portret.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Autoportret.
          Cele:
            kształtowanie świadomości własnego ciała
            r
            ozwijanie pozytywnego wizerunku dzieci
            kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez oglądanie dzieł sztuki.

               Pomoce: reprodukcje obrazów Stanisława Wyspiańskiego, farby plakatowe, blok rysunkowy, pędzle, kubeczki
               z wodą, pastele, ołówki, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie z pojęciem autoportret.
          2.  Zabawa ruchowa przy muzyce „Jesteśmy malarzami”. Dzieci stoją w kręgu. W tle słuchać dowolną muzykę. Na sygnał
            N. uczestnicy zamieniają się w malarzy – naśladują czynność malowania (malują swój portret).
          3.  Oglądanie autoportretów Stanisława Wyspiańskiego – omówienie obrazów, zwrócenie uwagi na kolory i technikę.
          4.  Zabawa „Jak ja wyglądam?”. Dzieci siedzą w kręgu i kolejno kończą zdania: Moje włosy są koloru... Moje oczy
            są koloru... – zabawa ma na celu skoncentrowanie się na sobie, zwrócenie uwagi na zewnętrzne cechy własnego
            wyglądu.
          5.  Stworzenie przez dzieci autoportretów za pomocą farb plakatowych, pasteli lub ołówka. Podczas malowania dzieciom
            towarzyszy muzyka klasyczna (np. nagranie Kontrasty – CD).
          6.  Wspólne omówienie prac. Dzieci siedzą przy stolikach. N. prezentuje grupie każdą pracę. Zadaniem dzieci jest odgad-
            nięcie, kto jest przedstawiony na obrazku.
          7.  Zabawa grupowa „Lubię w tobie...”. Dzieci chodzą po sali. Na sygnał N. zatrzymują się, podchodzą do osoby stojącej naj-
            bliżej i mówią, co lubią w partnerze z pary, np.: Lubię twoje włosy. Podoba mi się twój śmiech – wyrażanie pozytywnej
            opinii o drugiej osobie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Moje urodziny.
          Cele:
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            kształtowanie świadomości przemijania czasu – występowania pór roku
            trwalenie nazwy miesiąca swoich urodzin i określenie występującej wówczas pory roku
            u
            zapoznanie z różnymi formami świętowania urodzin.

               Pomoce: plansze z czterema porami roku, kolorowy blok techniczny, klej, nożyczki, plastelina, biszkopty, plastikowe
               nożyki, serek homogenizowany, suszone owoce.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Urodzinowy krąg”. Dzieci siedzą w kole. Kolejno każda osoba opowiada o swoich urodzinach – jak je spędza,
            kiedy obchodzi.
          2.  Utrwalenie nazw i cech pór roku. N. na wcześniej przygotowanych planszach prezentuje cztery pory roku. Następnie
            wspólnie z dziećmi omawia każdą z nich.
          3.  Przygotowanie z kolorowego papieru urodzinowych koron z uwzględnieniem pory roku, w której dziecko obchodzi
            urodziny.
          4.  Założenie zaprojektowanych koron na głowy.
   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47