Page 40 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 40

38  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa „Jacy jesteśmy”. Dzieci przechadzają się po sali, reagując na komendy. N. mówi np.: Teraz jesteśmy radośni (pod-
            skakujemy do góry, uśmiechamy się). A teraz jesteśmy bardzo smutni (chodzimy wolniej z opuszczoną głową). Coś bardzo
            nas rozzłościło (marszczymy brwi i maszerujemy z założonymi rękami).
             x Zabawa umuzykalniająca „Raz, dwa, trzy – zagrasz ty”. Dzieci siadają w kole. N. wystukuje prosty rytm na tamburynie,
            po czym przekazuje instrument dziecku siedzącemu obok. Zadaniem każdego dziecka jest zagranie usłyszanego rytmu.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Nauka sznurowania butów (KA, k. 3). Każde dziecko otrzymuje od N. 2 sznurówki. Przed rozpoczęciem przewlekania
            ich przez dziurki szablonu N. recytuje wiersz Jak zawiązać sznurowadła? autorstwa Moniki Niewielskiej. Dzieci starają
            się zapamiętać kolejne czynności, powtarzają fragmenty wiersza i ćwiczą sznurowanie butów.



                Jak zawiązać sznurowadła?

             Sznurowadła biorę w dłonie,     Teraz je zaciskam mocno .       Potem uszy te krzyżuję,
             sprawdzam, czy są naprężone .   Jednym końcem robię oczko,      przeplatam i przytrzymuję .
             Najpierw sprytnie je krzyżuję,  drugim końcem robię drugie      Lekko ciągnę uszka oba
             potem mocno zawiązuję .         – mam królika uszy długie!      i kokardka już gotowa .
                                                                                                Monika Niewielska


             x Zabawa integrująca „Jestem wesoły, gdy…”. N. pokazuje kartonik przedstawiający uśmiechniętą buzię. Zwraca się do
            dzieci: Powiedzcie, w jakich sytuacjach najczęściej się uśmiechamy? Dzieci podają propozycje, np.: Kiedy bawię się z moim
            przyjacielem. Kiedy jem ulubione danie. N. trzyma w ręku maskotkę, mówiąc: Jestem wesoła, gdy za oknem świeci słońce.
            A ty? Podaje pluszaka osobie siedzącej obok. Wybrany przedszkolak odpowiada na pytanie i podaje zabawkę dalej.
             x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Wiewiórki do dziupli”. N. rozstawia w sali plastikowe obręcze (lub szarfy).
            Następnie wystukuje rytm na tamburynie. W tym czasie dzieci biegają po sali, podskakując. Na komendę: Wiewiórki
            do dziupli każdy stara się znaleźć wolną obręcz. Po następnej kolejce znika jedna obręcz. Wygrywa ta osoba, która jako
            pierwsza wskoczy do „dziupli”. Zabawę powtarzamy kilka razy.
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 14–15) – nazywanie uczuć i emocji.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Kolory i uczucia.
          Cele:
            oprawa samopoczucia dzieci
            p
            r
            ozwijanie koncentracji uwagi
             t
            warzanie okazji do wyrażania emocji za pomocą sztuki
            s
            obudzenie twórczej ekspresji ruchowej i plastycznej.
            p
               Pomoce: kartki papieru, farby, miseczki, obrazki przedstawiające wesołą i smutną postać, CD.
          Przebieg zajęć:
          1.  N. układa przed dziećmi miseczki z farbami w podstawowych kolorach: niebieskim, czerwonym, brązowym, żółtym,
            białym i zielonym. Zapowiada malowanie palcami. Dzieci unoszą ręce i wspólnie liczą do 10.
          2.  Wskazywanie prawej i lewej strony. N. prosi dzieci o podniesienie prawej ręki i nazwanie kolorów znajdujących się
            po ich prawej stronie, a następnie podniesienie lewej i nazwanie kolejnych kolorów.
          3.  N. pokazuje dwa obrazki. Jeden z nich przedstawia zasmuconą postać, a drugi – wesołą. Prosi o przyporządko wanie
            kolorów farb do emocji, jakie mogą one reprezentować, np.: żółty – radość, czerwony – złość, zielony – spokój.
          4.  Wysłuchanie nagrania  Kontrasty  (CD). Dzieci zamykają oczy i  zgodnie z  tempem muzyki kreślą różne wzory
            na kartkach. (Wykonują szybkie ruchy, kiedy muzyka jest głośna i skoczna; rysują wolniej, kiedy muzyka jest cicha
            i nastrojowa).
   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45