Page 36 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 36

34  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień




            Witajcie, Kochani!

               Mam na imię Karolina . Od kilku dni chodzę do nowego przedszkola . Codziennie rano dzielnie maszeruję tam z mamą
            lub tatą . Wiem, że czekają na mnie koledzy i mnóstwo kolorowych zabawek, a pani powita mnie z uśmiechem . Dużo się
            bawimy . Dowiadujemy się też wielu ciekawych rzeczy . Jednak kiedy mama czy tata żegna się ze mną, przytulając na pożegna-
            nie, jest mi smutno . Mija dłuższa chwila, zanim na mojej twarzy znów pojawia się uśmiech . Słyszałam, że u was nikt się
            nie smuci . Możecie mi pomoc i napisać, co zrobić, żeby smutki uciekły w kąt i więcej się nie pojawiały?
                                                                                              Pozdrawiam
                                                                                              Karolinka



          3.  N. pyta: Czy możemy pomóc Karolince? Jak myślicie, co możemy jej poradzić? Wyjmuje dużą kartkę i zapisuje propozycje
            dzieci, wspólnie tworząc list.
          4.  Zabawa „Poduszka życzeń”. Na środku sali N. kładzie poduszkę. Wybrane dziecko siada na niej, a pozostałe dzieci sia-
            dają wokół. N. mówi np.: Moim życzeniem jest, aby osoba na poduszce pokazała, jak się zachowuje, kiedy jest szczęśliwa.
            Po pokazie następuje zamiana z innym dzieckiem z koła.
          5.  Zabawa „Tak czy nie?” – określanie dobrych i złych zachowań. N. rozdaje każdemu dziecku dwa kartoniki w kolorach
            czerwonym i zielonym. Zadaniem dzieci jest uniesienie kartonika zielonego po zdaniu, które ich dotyczy, i czerwonego,
            kiedy usłyszą wypowiedź, która do nich nie pasuje.
            Kiedy jest mi wesoło, skaczę dookoła.
            Gdy jest mi smutno, siadam w kącie.
            Tupię nogą, gdy ktoś mnie zdenerwuje.
            Jest mi przykro, kiedy kończy się moja ulubiona bajka.
            N. zwraca uwagę na to, że te same zachowania mogą wywoływać u dzieci zupełnie różne uczucia, np.: nie każdemu
            jest smutno, kiedy kończy się bajka; kiedy jest nam wesoło, jedni się uśmiechają, drudzy tańczą, a jeszcze inni
            klaszczą.
          6.  Praca plastyczna „Obrazek dla Karolinki”. Aby rozweselić dziewczynkę, od której przyszedł list, każde dziecko siada
            przy stoliku i rysuje obrazek.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Śpiewaj, baw się z Trampolinkiem!
          Cele:
            ozwijanie aparatu głosowego
            r
            kształtowanie prawidłowej wymowy głosek
            u
            wrażliwianie na charakter słuchanej muzyki
            r
            ozwijanie wyobraźni słuchowej
            u
            trwalenie poznanej piosenki
            doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
               Pomoce: Trampolinek, tamburyn, CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Powitanie Trampolinka – ćwiczenia dykcyjne. Wszystkie dzieci powtarzają za N. głośno i wyraźnie: szszsz…, brzrzrz…,
            sss…, bzzz… Wskazana osoba ucisza kolegów, wymawiając: ciii… Gdy w sali będzie cicho, N. proponuje przywitanie
            Trampolinka piosenką.
          2.  Utrwalenie piosenki Trampolinek i my (CD). N. oznajmia, że Trampolinek bardzo się ucieszy, kiedy dzieci będą potrafi-
            ły zaśpiewać bez pomyłek całą piosenkę. (Nauka 2. i 3. zwrotki lub utrwalenie całości).
          3.  Ćwiczenia słuchowo-ruchowe „Duże koło, małe kółka”. N. gra na tamburynie różne rytmy, a dzieci po ich rozpoznaniu
            tworzą odpowiednie koła (ustawienia przypisane do danego rytmu):
               x rytm marsza (ćwierćnuty) – dzieci wiążą dwa koła (np. koło chłopców i koło dziewczynek) i maszerują zgodnie z gra-
               nym przez N. rytmem
               x rytm podskoków – dzieci dobierają się w  pary i  kręcą się, podskakując w  utworzonych dwuosobowych
               kółeczkach
               x rytm do biegu (ósemki) – dzieci tworzą duże koło i małymi kroczkami, na palcach poruszają się lekkim biegiem
               po obwodzie koła.
            Każdy z rytmów powtarzamy co najmniej dwa razy.
   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41