Page 31 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 31

TYDZIEŃ 2  •  Ja i ty to my  •  29



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa integrująca „Uśmiechnięta Ola”. Dzieci siedzą w kręgu wraz z N., który ma lalkę. Wita się z dziećmi i przedsta-
              wia się, określając siebie w danej chwili jednym słowem, np.: Witajcie, dzieci, jestem szczęśliwa Ola. Następnie podaje
              zabawkę osobie obok, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzieci kolejno witają się i przekazują sobie lalkę, aż wróci
              ona do N.
              x Zabawa społeczna „Tacy sami”. Dzieci stoją w kole. N. wyznacza do zadania określoną grupę przedszkolaków, np.:
              Proszę, aby osoby o kręconych włosach usiadły na dywanie. Wybrane dzieci siadają i czekają na następne polecenia N.,
              np.: Niech podskoczą osoby, które mają zielone oczy. Proszę, aby chłopcy w niebieskich bluzkach klasnęli dwa razy itp.
              x Ćwiczenie poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa ruchowa równoważna „Spacerem po linie”. Dzieci przechodzą po linie, stawiając stopę za stopą. N. prosi, aby
              bardziej sprawne dzieci pomogły kolegom – trzymały ich za rękę podczas wykonywania zadania.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Na swoje miejsce”. Każde dziecko ustawia się w dowolnie wybranym miejscu
              w sali i zapamiętuje je. N. wystukuje prosty rytm na bębenku – w tym czasie dzieci biegają lub skaczą. Na przerwę w graniu
              muszą szybko dobiec na swoje miejsca.
              x Zabawa integrująca z chustą animacyjną „Gram w kolory”. Chętne dzieci w odpowiedniej kolejności przeskakują
              po chuście, głośno nazywając kolory, które znajdują się pod ich stopami.



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem tekstu literackiego.
            Temat: Ja i moi przyjaciele.
            Cele:
              kształtowanie rozumienia pojęć: przyjaciel, przyjaźń
              doskonalenie logicznego wypowiadania się na określony temat
              u
              wrażliwianie na potrzeby innych
              r
              ozwijanie wyobraźni.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. przedstawia dzieciom opowiadanie.


                  Na przyjaciół można liczyć


              Ola wstała dzisiaj w złym humorze . Od rana wszystko układało się nie tak, jakby tego chciała . Mama zbudziła ją zbyt
              wcześnie, a przecież przed chwilką śnił jej się piękny bajkowy sen . Na śniadanie miały być płatki z mlekiem, tymczasem
              w kuchni czekały na nią tosty . I jeszcze ten deszcz w drodze do przedszkola . . .
                 Na sali powitała ją grupka roześmianych dzieci, jednak Oli wcale się to nie podobało . Usiadła w kącie, przytuliła lalkę
              i obserwowała kolegów, którzy świetnie się bawili .
                 – Chcę sobie odpocząć – powiedziała dziewczynka, kiedy Pani próbowała ją rozweselić .
                 Konrad zauważył zasmuconą koleżankę, więc podbiegł z impetem, prawie na nią wpadając:
                 – Ola! Chodź, budujemy tory!
                 – Nie chcę, nie teraz – odpowiedziała dziewczynka, spuszczając głowę i jeszcze mocniej wtulając się w lalkę .
                 Konrad nie dawał za wygraną . Przecież czekał na Olę od samego rana! To ją lubił najbardziej, bo zawsze chwaliła jego
              budowle i potrafiła układać wysokie wieże z klocków .
                 – Nie smuć się – powiedział chłopiec . I podając jej filiżankę herbaty przyniesioną z przedszkolnego kuchennego kącika,
              dodał: – To taka magiczna mikstura na wszystkie smutki przygotowana przez naszego kucharza .
                 Ola niepewnie wzięła filiżankę i udała, że wypija jej zawartość .
                 – Dziękuję! Już mi lepiej – odpowiedziała, chichocząc .
                 Jej buzia rozpromieniła się .
                 – Mama mówiła, że na przyjaciół można liczyć – dodała dziewczynka pewnym już tonem i dołączyła do zabawy .
              A tam czekały ją już tylko radosne chwile .
   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36