Page 32 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 32

30  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          2.  Rozmowa na temat: Kim jest przyjaciel? N. zadaje dzieciom pytania dotyczące opowiadania: Dlaczego Ola była smutna?
            Kto pomógł Oli? Jak zachowuje się dobry przyjaciel?
          3.  N. pyta wyznaczone dzieci, np.: Zosiu, co by było, gdyby Ola nie chciała bawić się z Konradem? Jasiu, co by się stało,
            gdyby Ola nie chciała pójść do przedszkola?
            Dzieci słuchają wypowiedzi kolegów wymyślających różne zakończenia historii.
          4.  Zabawa „Lubię cię, bo...”. Każdy uczestnik kolejno kończy zdanie, zwracając się do osoby siedzącej po jego prawej
            stronie.
          5.  „Przedszkolne zgadywanki” – N. opisuje wybrane dziecko, podając charakterystyczne cechy wyglądu. Osoba, która
            odgadnie, o kim mowa, podnosi rękę i udziela odpowiedzi.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Oto mój przyjaciel.
          Cele:
            r
            ozwijanie aktywności twórczej i ekspresji plastycznej
            wzbudzanie poczucia satysfakcji z własnoręcznie wykonanej pracy
            doskonalenie sprawności w posługiwaniu się nożyczkami
            ć
            wiczenie małej motoryki.
               Pomoce: Trampolinek, maskotka (miś), rolki po papierze toaletowym, bibuła, papier kolorowy, klej, nożyczki,
               plastelina.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. wypowiada rymowankę, witając dzieci na sali.

            Jest już Kasia, jest i Krzyś.
            Coś porobić przyszli dziś.
            Klej, nożyczki tutaj mamy,
            do zabawy zapraszamy.

          2.  Zabawa integrująca „Lubię cię”. N. pokazuje dzieciom misia i wyjaśnia, że miś chce poznać dzieci i się z nimi zaprzy-
            jaźnić. Trampolinek: Misiu, to świetny pomysł! Dzieci tworzą zgraną grupę. Zaraz dowiesz się, dlaczego się przyjaźnimy
            i tak bardzo lubimy. Podaje maskotkę dziecku siedzącemu obok, mówiąc: Lubię Basię, bo pomaga młodszym przedszko-
            lakom. Dziecko przekazuje misia dalej: Lubię Kacpra, bo dzieli się ze mną zabawkami itd.
          3.  Wykonanie pracy plastycznej. N. zapowiada: Za chwilę każdy z was będzie miał okazję wykonać postać swojego przyja-
            ciela. Z pewnością już wiecie, kogo przedstawicie. A jeżeli nie, to się zastanówcie kogo i przypomnijcie sobie, jak ten ktoś
            wygląda. Każda osoba otrzymuje rolkę, która ma służyć jako tułów. Zadaniem przedszkolaków jest doklejenie części
            ciała. Dzieci korzystają z przygotowanych przez N. materiałów: bibuły, papieru kolorowego, plasteliny. Starają się uwzględ-
            nić charakterystyczne cechy przyjaciela
          4.  Dzieci przedstawiają powstałe postacie. N. podpisuje prace.
          5.  Zorganizowanie wystawy.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Rysowanie kolorową kredą chodnikową.
             x Zabawa rzutna „Kamyczek do koszyka”. Dzieci ustawiają się przed linią narysowaną kredą przez N. W odległości kilku
            kroków od linii znajduje się koszyk. Zadaniem uczestników jest wrzucenie do koszyka otrzymanych kamyczków.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem „Na drugą stronę”. N. dzieli dzieci na dwie drużyny. Każda z nich ustawia się po prze-
            ciwnej stronie liny i mocno za nią chwyta. Na słowa N.: Start! dzieci przeciągają linę.
   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37