Page 35 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 35
TYDZIEŃ 2 • Ja i ty to my • 33
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia społeczne – nasze rady dla Karolinki. Powitanie „Iskierka przyjaźni”. Odczytanie listu
i omówienie jego treści. „Jak pomóc Karolince?” – podawanie propozycji pomocy w trudnej sytuacji. Zabawa „Poduszka
życzeń”. Zabawa „Tak czy nie?”. Praca plastyczna „Obrazek dla Karolinki”. ▶ 2. Zajęcia umuzykalniające – śpiewaj,
baw się z Trampolinkiem! Ćwiczenia dykcyjne. Utrwalenie piosenki Trampolinek i my. Ćwiczenia słuchowo-ruchowe
„Duże koło, małe kółka”. Określanie charakteru muzyki. Realizacja ruchowa piosenki.
obszary z podstawy programowej: I 9; II 2, 4, 9; III 8; IV 1, 3, 7, 8, 19
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa badawcza w piaskownicy „Wykopaliska”. Zabawa ruchowa z piłką „Czerwony do Oli”.
Zabawa matematyczna „Ile stóp ma piaskownica?” – odmierzanie.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5; II 1, 6; III 1, 5; IV 12, 13, 18, 19
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa integrująca „Uśmiechamy się do tych, którzy...”. Dzieci ustawiają się w kole z rękami wzdłuż tułowia. N. mówi:
Uśmiechamy się do tych, którzy… mają czerwone bluzki/są ubrani w spodnie/mają czarne włosy itp. Dzieci wymieniają
uśmiechy.
x Zabawa matematyczna „Małe – duże”. Dzieci siadają w kole na dywanie. N. rozkłada przed nimi papierowe figury geo-
metryczne dwóch wielkości – małe i duże (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt). Wybiera jedną osobę i mówi np.: Wskaż
mały i duży trójkąt. Gdzie znajduje się małe, a gdzie – duże koło?
x Ćwiczenia poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa matematyczna „Hop do góry!”. Dzieci stoją w szeregu. N. ustawia przed nimi odpowiednią liczbę przedmiotów.
(Mogą to być zabawki znajdujące się w sali). Głośno liczy zabawki, wskazując palcem kolejno każdą z nich. Prosi
dzieci, aby podskoczyły tyle razy, ile obiektów widzą przed sobą. Zabawę powtarzamy po zmianie liczby
przedmiotów.
x Zabawa ruchowa „Na farmie”. Dzieci naśladują zwierzęta żyjące na farmie zgodnie z poleceniem N.: Teraz zamieniamy
się w kotki (dzieci chodzą po sali na czworakach, miaucząc). Po kotkach spotykamy cichutkie myszki (biegają na palcach
i popiskują). Na naszej farmie żyją też kaczki (spacerują po sali z rękami ugiętymi w łokciu, naśladują odgłos
kwakania) itp.
x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 2, s. 9). Dzieci rysują miny Trampolinkowi, pasujące do sytuacji (wysłuchanej
wypowiedzi bohatera); nazywają emocje, jakie przeżywa Trampolinek.
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne z wykorzystaniem tekstu.
Temat: Nasze rady dla Karolinki.
Pomoce: koperta z listem, czerwone i zielone kartoniki, poduszka, kredki, kartki papieru.
Cele:
kształtowanie umiejętności wypowiadania się
doskonalenie umiejętności współpracy z grupą podczas rozwiązywania problemu
ozwijanie zdolności wyrażania emocji ruchem
r
wzbudzanie postawy empatii.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Iskierka przyjaźni”. Dzieci siadają w kole i przekazują sobie iskierkę poprzez delikatne uściśnięcie
dłoni.
2. N. zapowiada: Iskierka wróciła i coś ze sobą przyniosła i wyjmuje kopertę. Prosi jedno dziecko o jej otwarcie i wyjęcie
zawartości. N. wyjaśnia: List przybył do nas z innego przedszkola. Napisała go dziewczynka o imieniu Karolina. Karolin-
ka ma pewien problem i nie wie, jak go rozwiązać. Pomożemy jej? Posłuchajcie.
N. odczytuje list: