Page 38 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 38

36  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa „Lisek”. Dzieci siadają w kole. Jedna osoba (lisek) spaceruje z chusteczką na zewnątrz koła, mówiąc rymo wankę:

            Chodzi lisek koło drogi,
            cichuteńko stawia nogi.
            Chodzi, chodzi, myśli sobie:
            „Chustkę tobie dam lub tobie”.
            Komu lisek chustkę da,
            liskiem stanie się raz-dwa.

            Lisek zostawia chustkę za plecami jednego z kolegów i zamienia się z nim rolami.
             x Zabawa badawcza „Jaki to kształt?”. Dzieci siadają w kole. N. stawia na środku pudełko z klockami w różnym kształcie
            (np. koło, kwadrat, serce, gwiazda). Następnie zakrywa je kawałkiem materiału. Chętne dziecko wkłada rękę do pudełka,
            losuje jeden z klocków i próbuje odgadnąć kształt. Gdy go nazwie, wyciąga klocek – wszyscy sprawdzają, czy kolega miał rację.
             x Ćwiczenie poranne – Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 1, s. 12) – doskonalenie sprawności grafomotorycznej. Dzieci rysują pajacyka
            po śladzie.
             x Zabawa ruchowa „Misie śpią, misie biegają”. Dzieci ustawiają się w rozsypce. Odpowiednio reagują na komunikaty.
            Misie śpią – układają się w pozycji żółwia. Misie biegają – biegają w podskokach w dowolnych kierunkach.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1  (ćw. 2 i ćw. 3, s. 13). Dzieci rysują szlaczki po śladzie. Następnie łączą w pary takie same
            latawce.


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
          Temat: A jak aparat Trampolinka.
          Cele:
            zapoznanie z literą A
            kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole
            ć
            wiczenie słuchu fonematycznego
            sprawnianie motoryki małej.
            u
               Pomoce: makieta przedstawiająca literę A, koperta z wyciętymi literami alfabetu, lina, patyczki, koszyk z przed-
               miotami, kredki, materiały do wyklejania (np. bibuła), KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. wita dzieci, śpiewając na dowolną melodię: Na dywanie siadamy, duże koło wyszywamy.
            Dzieci siadają w kole, przyjmując odpowiednią pozycję.
          2.  N. ustawia na środku makietę przedstawiającą dużą literę A. Recytuje wierszyk.

            A kto siedzi na dywanie? – To literka na nas zerka.
            Zwykle bardzo zabiegana i na nogach już od rana.
            Ala, Antek i Agnieszka –
            w tych imionach ona mieszka.
            Teraz sobie odpoczywa. . .
            A jak ona się nazywa?
            Dzieci podają propozycje.
            Uwaga: Jeżeli dzieci wykazują zainteresowanie literami, N. pokazuje również małą literę a.
          3.  „A jak alfabet” – poznanie pojęcia alfabet. Na podłodze znajduje się koperta. Wskazane dziecko otwiera ją i wysypuje
            zawartość – litery. N. układa kilka i wyjaśnia, że wszystkie litery ułożone w odpowiedniej kolejności tworzą alfabet.
          4.  Zabawa ruchowa „Spacerem po linie”. N. układa linę na kształt litery A. Zadaniem dzieci jest dokładne przejście po niej
            noga za nogą. N. asekuruje dzieci.
   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43