Page 39 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 39

TYDZIEŃ 2  •  Ja i ty to my  •  37



            5.  Zabawa „Literka z patyczków”. Dzieci otrzymują patyczki, z których na dywanie lub na stoliku układają literę A.
            6.  Zabawa rozwijająca słuch fonematyczny „Gdzie słyszymy na początku a?”. W koszyku znajdują się różne przedmioty,
              np.: aparat, agrafka, apaszka, auto, lalka, klocki. N. wyciąga kolejno każdy z przedmiotów i pyta: Co to jest? Czy słyszymy
              na początku a? Dzieci odpowiadają.
            7.  Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 1, s. 10 i ćw. 2, s. 11). Dzieci kolorują lub wyklejają (np. kawałkami bibuły) szablon
              litery. Rysują literę palcem na kartce i w powietrzu. Następnie kolorują rysunki, których nazwy rozpoczynają się głoską a.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Wakacyjne zdjęcia w ramkach.
            Cele:
              reowanie twórczej postawy
              k
              doskonalenie sprawności rąk
              wzbudzanie zainteresowania zawodem fotografa
              wzmacnianie więzi rówieśniczych.

                 Pomoce: piłka, zdjęcia, aparat, kolorowy blok techniczny, kredki, bibuła, klej, nożyczki.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa w parach „Witaj, sąsiedzie”. Dzieci dobierają się w pary i witają: nosem, kolanami, łokciami itp.
            2.  Zabawa dydaktyczna „Biegnąca kula”. Dzieci siadają w kole. N. trzyma w ręku piłkę i mówi: W moich rękach znajduje się
              kula. Jest ona bardzo zimna. Będziemy ją sobie podawać tak, aby pomóc jej się ogrzać. Zrobić to mogą niektóre słówka, nie każde
              – tylko te, które zaczynają się literą A. N. wymawia słowo rozpoczynające się głoską a i podaje kulę dziecku siedzącemu obok.
            3.  Prezentacja aparatu fotograficznego. Obejrzenie sprzętu. Dzieci mówią, jak nazywa się osoba, która profesjonalnie robi
              zdjęcia.
            4.  Wykonanie ramki na zdjęcia. Każde dziecko otrzymuje kolorową kartkę z bloku technicznego, z której wycina ramkę.
              Następnie przykleja wakacyjne zdjęcie przyniesione z domu. Na koniec dzieci ozdabiają swoje ramki, używając bibuły
              i kolorowych kredek.
            5.  Omówienie prac. Dzieci prezentują ramki i opisują zdjęcia.
            6.  Wywieszenie prac w przedszkolnej gablotce.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z chustą animacyjną „Burza na morzu” – dzieci falują chustą.
              x Zabawa ruchowa „Tor przeszkód”. N. rozkłada w ogrodzie zgromadzony materiał przyrodniczy (kamyki, gałązki itp.).
              Zadaniem dzieci jest przebiegnięcie przez powstały tor przeszkód w taki sposób, aby nie dotknąć żadnego z ustawionych
              elementów.




            Piątek    temat:  Odczuwam muzykę.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Jacy jesteśmy” – wyrażanie emocji. Zabawa umuzykalniająca „Raz, dwa,
            trzy – zagrasz ty” – wygrywanie prostych melodii na tamburynie. Ćwiczenia poranne – Zestaw II. Przewlekanie sznurówki przez
            dziurki – wykonanie karty z KA. Zabawa integrująca „Jestem wesoły, gdy...” – nazywanie i określanie własnych uczuć i po-
            trzeb. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Wiewiórki do dziupli”. Nazywanie uczuć i emocji – wykonanie ćwiczenia w KP1.
              obszary z podstawy programowej: I 7; II 1, 2, 7, 4, 9; IV 1, 5, 7, 9, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia plastyczne – kolory i uczucia. Dopasowanie ciepłych i zimnych kolorów do emocji.
            Malowanie w rytm muzyki. Omówienie i wywieszenie prac.   ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IV.
              obszary z podstawy programowej: II 1, 2, 4; III 6; IV 1, 5, 7, 8, 14

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa ruchowa „Piłka kreśli koło”. Rysowanie patykiem po piasku. Zabawa ruchowa „Tańczące
            promyczki” – ekspresja ruchowa zgodna z wysłuchaną opowieścią.
              obszary z podstawy programowej: I 2, 4, 5; II 4; III 5; IV 1, 8, 18
   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44