Page 44 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 44

42  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa ruchowa „Słońce i deszcz”. Dzieci stoją w rozsypce. Na hasło N.: Słońce wychodzi dzieci chodzą po sali z uniesionymi
            rękami i uśmiechają się do siebie. Na hasło: Zaczyna kropić maszerują w szybszym tempie z rękami zaokrąglonymi nad głową.
             x Zabawa naśladowcza „Lusterko”. Dzieci w parach stają naprzeciw siebie w odległości ok. 1 m. Na znak N. jedna z osób
            zaczyna poruszać głową i rękami. Zadaniem drugiej osoby jest odwzorowanie prezentowanych ruchów.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 1 i ćw. 2, s. 18). Dzieci rysują szlaczki po śladzie. Następnie kolorują i liczą takie same
            buźki. Wskazują tę, która występuje jeden raz, i te buźki, których jest najwięcej.
             x Lepienie cyfry 1 z plasteliny.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Budujemy mur” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
             x Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 3 i ćw. 4, s. 19). Dzieci nazywają zdjęcia i łączą z literą a te z nich, w których nazwach
            występuje a. Następnie rysują po śladzie armatę.



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Poznajemy cyfrę 1.
          Cele:
            ozwijanie myślenia matematycznego
            r
            zapoznanie z cyfrą 1
            ć
            wiczenie spostrzegawczości
            doskonalenie płynności ruchów ręki
            ozwijanie kreatywnego myślenia
            r
            doskonalenie umiejętności słuchania tekstów literackich.
               Pomoce: długa wstążka, guziki, kostki do gry, kredki, materiały do wyklejania (np. bibuła), KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie z cyfrą 1. Dzieci ustawiają się w rzędzie. N. za pomocą wstążki układa na dywanie kształt cyfry 1. Zadaniem
            dzieci jest przejście po cyfrze stopa za stopą.
          2.  Prezentacja cyfry 1.
          3.  N. prosi, aby każda osoba wyciągnęła palec wskazujący. Dzieci wspólnie z N. odtwarzają kształt cyfry 1 w powietrzu,
            a potem na stoliku, udzie i plecach kolegi.
          4.  Układanie cyfry z guzików.
          5.  Dzieci dobierają się w pary. Każda para dostaje kostkę do gry. Wygrywa ta osoba, która pierwsza wyrzuci jedno oczko.
            Dziecko, któremu się to nie uda, wykonuje jedną czynność wyznaczoną przez partnera, np.: jedno mrugnięcie, jeden
            przysiad, jeden obrót, jeden wyskok.
          6.  Wysłuchanie wiersza Co jest jedno?



                Co jest jedno?

            W górze świeci jedno Słońce .
            Kij z kolei ma dwa końce .
            Jeden księżyc Ziemia ma .
            (Mars na przykład ma ich dwa .)
            Jedna mama, jeden tata,
            ktoś też ma jednego brata;
            bo ja jedną siostrę mam .
            Ty masz ile? Powiedz nam .
                     Agnieszka Kolankowska
   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49