Page 49 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 49
TYDZIEŃ 3 • To jestem ja • 47
4. N. zadaje pytania dotyczące utworu, np.: Z kim zatańczyła piłka? Ile motyli usiadło na niej podczas podróży? Do jakiej wody
wpadła piłka? W jakim miejscu położyła się spać piłka? Jak myślicie, dlaczego aż tak dużo przygód miała piłka? Dlaczego
chciała szybko wracać?
5. N. jeszcze raz recytuje wiersz. Zadaniem dzieci jest zaprezentować treść za pomocą ruchów ciała.
6. Każda osoba na kartce papieru rysuje swoje wyobrażenie piłki, o której mowa w wierszu.
7. Prezentacja prac i zorganizowanie wystawy.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia techniczne.
Temat: Moja piłka.
Cele:
r
ozwijanie sprawności manualnej
t
warzanie okazji do odkrywania możliwości twórczych dzieci
s
udzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonanej pracy
b
kształtowanie twórczej postawy.
Pomoce: piłka, kolorowe balony, włóczka, skrawki materiałów, klej, flamastry, piasek, kasza, KP1.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa „Uciekająca piłka”. Dzieci siedzą w kręgu. N. wybiera ochotnika, który zajmuje miejsce w środku.
Zadaniem grupy jest przerzucanie piłki w taki sposób, aby osoba ze środka koła jej nie złapała. Jeżeli osoba ta złapie
piłkę, wtedy zamienia się miejscami z wybranym przez siebie kolegą.
2. Wykonanie piłek z balonów. Każda osoba otrzymuje balon. Dzieci napełniają swoje balony kaszą lub piaskiem, następnie
zawiązują je. W miejscu supełka można zrobić włosy z włóczki lub skrawków materiałów. Dzieci ozdabiają piłki według
własnych pomysłów.
3. Wspólne sprzątanie miejsca pracy.
4. Prezentacja piłek. Dzieci mają za zadanie nazwanie swojej piłki i opowiedzenie o niej w kilku zdaniach, np.: co lubi robić
w wolnych chwilach, jaką przeżyła ostatnio przygodę, z kim spędza najmilej czas.
5. Wykonanie ćwiczenia w KP1 (ćw. 2, s. 21). Dzieci porównują swoje dłonie z dłońmi Trampolinka przedstawionymi
na karcie. Domalowują do dłoni elementy tak, aby powstały z nich magiczne drzewo i kolorowy ptak.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa „Powódź”. Na hasło N.: Powódź! dzieci szybko wchodzą na wyszukane podwyższenie, aby uniknąć zamoczenia wodą.
x Zabawa ruchowa „Daleki rzut”. Dzieci dobierają się w pary i stają naprzeciwko siebie w odległości ok. 2 m. Jedna osoba
rzuca szarfę, wykonując duży zamach, druga – próbuje ją złapać.
Piątek temat: Oto ja!
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa relaksacyjna „Masażyki”. Zabawa integrująca w kręgu. Ćwiczenia poranne
– Zestaw III. Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy, fotograf patrzy!”. Ćwiczenie logopedyczne usprawniające język. Zabawa
ruchowa „Rzut w kręgle”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 9; II 2; III 5, 8; IV 2
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia plastyczno-techniczne – zabawne zdjęcia. Zabawa ruchowa „Głowa, ramiona…”.
Wykonanie pracy plastyczno-technicznej na dużym arkuszu. Robienie zdjęć. Omówienie pracy. ▶ 2. Zajęcia ruchowe.
Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw VI.
obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 7; III 2, 5; IV 2, 5, 8
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Czarodziejska lina”. Zabawa skoczna „Kto dalej?”.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5; II 8; III 5; IV 18