Page 48 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 48

46  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          Zabawa ruchowa „Uciekająca piłka”. Wykonanie piłki z wykorzystaniem balonów, kaszy, piasku i włóczki. Prezentacja i omó-
          wienie prac. Wykonanie ćwiczenia w KP1 – tworzenie rysunków na odbitych dłoniach Trampolinka.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 7, 9; III 1, 8; IV 2, 3, 5, 8, 11, 12

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Powódź”. Zabawa ruchowa z użyciem szarf „Daleki rzut”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 9; III 5; IV 18



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia oddechowe „Gasimy świecę”. Dzieci stoją w kręgu. N. prosi, aby każda osoba wyobraziła sobie, że trzyma
            zapaloną świecę. Następnie dzieci próbują mocnym lub delikatnym zdmuchnięciem zgasić świecę.
             x Lepienie piłeczek z kolorowego wosku (lub plasteliny). Każde dziecko rozgrzewa w dłoniach wosk i próbuje uformować
            z niego piłeczkę. Następnie ozdabia piłeczkę według własnego pomysłu.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Gorąca piłka”. Dzieci siedzą w kręgu. Bardzo szybko przekazują sobie „gorącą” piłkę.
             x Układanie z klocków domku według własnego pomysłu.
             x Zabawa na czworakach „Koty się bawią” (zob. Zestaw gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem tekstu literackiego.
          Temat: Ulubiona zabawka.
          Cele:
            ozwijanie koncentracji uwagi podczas słuchania tekstu literackiego
            r
            kształtowanie odwagi podczas swobodnego wypowiadania się na temat treści utworu
            w
            drażanie do improwizowania ruchem.
               Pomoce: dowolne nagranie muzyczne, blok rysunkowy, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa ruchowa „W górę i w dół”. Dzieci ustawione w kręgu trzymają się za ręce. Przemieszczają się po kole w rytm
            muzyki. Na komendę N. W górę! dzieci podnoszą wysoko ręce; na hasło W dół! – kucają.
          2.  N. rozmawia z dziećmi o ulubionych zabawkach. Pyta, czy są dzieci, które lubią bawić się piłką.
          3.  N. zaprasza dzieci na dywan, prosi, aby zamknęły oczy i wysłuchały wiersza o piłce – Piłka Doroty Gellner.



                Piłka

             [  1  ]   Po cichutku, po kryjomu,   [ 3 ]   Gdzie jest teraz? Pośród kaczek .   [ 6 ]   Biała koza białą nóżką
                wyskoczyła piłka z domu .       Kwaczą kaczki: – Kto tak skacze?  potoczyła piłkę dróżką .
                Hop! Hop! W górę! W dół!                                        Pędzi piłka w stronę wiadra .
                Przeskoczyła świata pół .    [ 4 ]   Ale piłka dalej zmyka .    Bęc! Do zimnej wody wpadła!
                                                Patrzcie! Wpadła do kurnika .   – Oj! Do licha! – rzekła brzydko . –
             [ 2 ]   Zatrzymała się pod płotem,   Hop! Hop! W górę! W dół!      Chcę do domu! I to szybko!
                zatańczyła z burym kotem .      Przestraszyła stado kur!
                Hop! Hop! Raz i dwa!                                         [ 7 ]   Choć nie miała wcale nóg,
                Obudziła złego psa!          [ 5 ]   Gdy odpocząć chciała chwilę,   przeskoczyła – hop! – przez próg .
                                                siadły na niej dwa motyle .     Zatrzasnęła z hukiem drzwi
                                                Każdy z nich pomyślał tak:      i pod łóżkiem grzecznie śpi .
                                                – Jaki duży, piękny kwiat!                        Dorota Gellner
   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53