Page 28 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 28

26  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



               Pomoce: sylwety-kukiełki do opowiadania (przygotowane przez N.).

          Przebieg zajęć:
          1.  Teatrzyk z wykorzystaniem fragmentu opowiadania Chcę mieć przyjaciela Danuty Wawiłow. N. prezentuje utwór,
            manipulując przygotowanymi kukiełkami.


                Chcę mieć przyjaciela

            W piątek Julka obudziła się jakaś smutna . Aż do obiadu nie chciała się bawić ani rysować, ani biegać z Ciapkiem,
            tylko stała przy oknie i myślała . A przy obiedzie powiedziała do mamy:
               – Wam to dobrze! Ty masz tatę, tata ma ciebie, Wojtek ma Ciapka, Ciapek ma Wojtka, a ja? Nic!
               – Masz mnie i tatę, Wojtka i Ciapka – powiedziała mama . – To mało?
               – Mało! – potrząsnęła głową Julka . – Ja chcę mieć przyjaciela!
               I nie czekając na deser, chociaż miała być szarlotka z kremem, poszła na podwórko (…) .
                                                                                      Danuta Wawiłow


          2.  Rozmowa na temat przedstawionej historii. N. zadaje pytania: Dlaczego Julka była smutna? Co może uszczęśliwić Julkę?
            Czy to prawda, że Julka nie ma przyjaciela? Jak sądzicie? Dlaczego tak uważacie?
          3.  Burza mózgów. N. pyta dzieci, co ich zdaniem oznacza słowo przyjaciel i jak powinien się zachowywać przyjaciel. Ochot-
            nicy  udzielają odpowiedzi.
          4.  Zabawa „Prawda czy fałsz?”. N. podaje kolejno zdania. Zadaniem dzieci jest udzielenie odpowiedzi za pomocą umownych
            gestów, np.: prawda – klaśnięcie; fałsz – tupnięcie.
            Przyjaciel to osoba, która zawsze nam pomoże.
            Marysia połamała Oli kredki dlatego, że jest dobrą przyjaciółką.
            Bartek jest dobrym przyjacielem, ponieważ dzieli się zabawkami z innymi.
            Karol pomógł Zosi posprzątać po zabawie, bo wie, że tak postępują przyjaciele.
            Przyjacielem można nazwać kogoś, kto bez pytania zabrał nam naszą ulubioną zabawkę.
          5.  N. zachęca dzieci do wymyślenia dalszego ciągu opowiadania: Jak myślicie, jak mogła zakończyć się historia Julki?
            Czy znalazła przyjaciela? Chętne dzieci przedstawiają swoją propozycję wydarzeń.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Mój przyjaciel.
          Cele:
            p
            oznanie terminu portret
            r
            ozwijanie zdolności manualnych
            yrabianie szacunku do osób najbliższych
            w
            w
            yzwalanie kreatywnej postawy
            u
            wrażliwianie na piękno sztuki.
               Pomoce: reprodukcje portretów (np.: autorstwa Vincentego van Gogha), farby plakatowe, kartki papieru, pędzelki,
               kubki z wodą, chusteczki.
          Przebieg zajęć:
          1.  „Kilka słów o moim przyjacielu...” – prezentacja słowna. Dzieci siedzą w kole i kolejno opowiadają o swoim przyja cielu,
            tj. jak ma na imię i co lubią razem robić, np.: Mój przyjaciel ma na imię Michał. Często gramy razem w piłkę nożną.
          2.  N. wyjaśnia dzieciom, czym jest portret. Prezentuje wybrane reprodukcje obrazów Vincentego van Gogha: Dziecko Marcelle
            Roulin, Portret Camille Roulin, Portret listonosza Josepha Roulina.
          3.  Dzieci przy stolikach malują farbami plakatowymi swojego przyjaciela.
          4.  Wspólne sprzątanie i prezentacja prac.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa ruchowa z piłką „Gram w kolory”. Dzieci stoją w kole i rzucają do siebie piłkę, wymawiając nazwę ulubionego koloru.
             x Rysowanie patykiem swojego przyjaciela. Zwrócenie uwagi na części ciała.
   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33