Page 26 - Nowa Trampolina pięciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 26
24 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
4. Wykonanie ćwiczeń w KP1 (ćw. 1, s. 6 i ćw. 2, s. 7). Stworzenie prac według własnego pomysłu, na bazie figur geome-
trycznych i z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych.
5. Porządkowanie miejsc pracy. Utrwalenie rymowanki o sprzątaniu (zob. TYDZIEŃ 1, Wtorek).
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Witamy Trampolinka śpiewająco.
Cele:
kształtowanie uważnego słuchania
r
ozwijanie aparatu głosowego
ozwijanie wyobraźni słuchowej
r
doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Pomoce: Trampolinek, CD.
Przebieg zajęć:
1. N. zachęca dzieci, aby przywitały Trampolinka w muzyczny sposób, czyli na wymyśloną melodię zaśpiewały różne po-
witania. Sam jako przykład wykonuje parę takich powitań, np.: Jak się masz, Trampolinku? Co robiłeś latem? czy Cześć,
Trampolinku! Gdzie byłeś na wakacjach? – na melodie wymyślone lub melodie popularnych wyliczanek. Dzieci kolejno
witają Trampolinka. Za każdym razem Trampolinek, animowany przez N., odpowiada.
2. Zabawa „Gdzie byłeś, co robiłeś?”. Dzieci na melodię piosenki Jawor, jawor śpiewają: Gdzie byłeś, Trampolinku, i co tam
robiłeś?, a Trampolinek odśpiewuje: Byłem tam i robiłem to, po czym samymi ruchami pokazuje np. wiosłowanie, sma-
rowanie się kremem i opalanie, wchodzenie pod górę z ciężkim plecakiem (czynności kojarzące się w wakacjami). Wy-
znaczane przez N. dziecko nazywa czynność, a grupa zgaduje, w jakim miejscu przebywał Trampolinek na wakacjach
(w górach, nad jeziorem, nad morzem itp.).
3. Wysłuchanie i nauka piosenki Trampolinek i my. N. oznajmia, że najlepiej będzie, jak dzieci przywitają Trampolinka piosenką.
Trampolinek i my słowa: Urszula Piotrowska
muzyka: Magdalena Melnicka-Sypko
1 . Kto tak skacze na trampolinie? 2 . Kto wesołe zna rymowanki 3 . Kto jest zawsze w dobrym humorze,
Nasz przyjaciel Trampolinek! i zagadki, i hopsanki? kto we wszystkim nam pomoże?
Ref .: Teraz dzieci, hej hop! x 2 Ref .: Trampolinek, hej hop, x 2 Ref .: Trampolinek, hej hop! x 2
Uda nam się skok . ma pomysłów sto . Z nim przez cały rok!
N. proponuje, aby po pierwszym przesłuchaniu wszyscy zaśpiewali z Trampolinkiem słowa hej hop! – powtarzane w każ-
dym refrenie dwa razy. Potem pyta, jaki ruch pasuje do okrzyku. Po jego ustaleniu (np.: skok lub dwa skoki) dzieci po-
nownie śpiewają, wykonując ruchy w odpowiednim momencie.
4. N. wspólnie z dziećmi ustala gesty i inne ruchy, które mogą urozmaicić piosenkę, np.: wskazywanie na Trampolinka,
rytmiczne kiwanie głową (na słowach: Uda nam się skok), obrót lub rytmiczne klaskanie (na słowach: Z nim przez cały rok).
5. Utrwalenie piosenki z układem ruchowym i nauka 1. zwrotki. (Jeśli dzieci są chętne, uczą się całej piosenki).
III Zajęcia w ogrodzie
x Rysowanie kredą na chodniku różnych kształtów.
x Zabawa ruchowa „Przeciąganie liny”. N. wyznacza dwie równoliczne grupy, które ustawiają się naprzeciwko siebie po-
między narysowaną linią i chwytają linę. Na hasło Start! uczestnicy przeciągają linę. Wygrywa drużyna, która sprawi, że
drużyna przeciwna przekroczy linię.